начало

Възпитаниците на кои университети управляват съдебната власт Възпитаниците на кои университети управляват съдебната власт

отказ от наследство

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


отказ от наследство

Мнениеот ambrosia » 13 Юли 2013, 19:32

Моля за Вашия компетентен професионален съвет за решаване на следния казус:
Бившият ми съпруг почина преди година и половина. Синът ми, който е на 22 г., работи и е студент задочно обучение получи от частен съдия изпълнител запорно съобщение върху трудовото си възнаграждение /без да е получавал покана за доброволно изпълнение и т.н./
Оказа се, че като наследник на баща си трябва да изплаща негови дългове. В интерес на истината баща му не му остави никакво наследство, а както се оказва към момента – „наследство в дългове”.
С оглед „наследения” дълг от баща си синът ми има намерение да направи отказ от наследство и в тази връзка въпросите ми към Вас са следните:

При вече направен запор и синът ми направи отказ от наследство ще бъде ли спрян запорът спрямо сина ми? Удостоверението за отказ от наследство трябва ли да бъде нотариално заверено, за да се представи пред ЧСИ ? И ако ЧСИ се направи на интересен и не уважи отказа от наследство как да процедира синът ми ?

Ако кредиторът иска унищожение на отказа от наследство – какво следва да предприеме синът ми?

При положение, че бившият ми съпруг има живи брат и сестра –може ли да се насочи към тях иска от кредитора, след като синът ми е направил отказ от наследство?

На основание чл. 82, ал.1 от КСО синът ми получава наследствена пенсия от починалия си баща /пенсията на баща му беше по болест/. След като направи отказ от наследство той губи ли наследствената пенсия, в тази връзка трябва ли да Ви уведоми НОИ за отказа от наследство и трябва ли да върне получената до момента сума?

Надявам се на бърз и компетентен отговор от Ваша страна, за което предварително благодаря.
ambrosia
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 13 Юли 2013, 19:23

Re: отказ от наследство

Мнениеот neutralen » 13 Юли 2013, 20:42

:roll: Много е важно в случая да установите - дали се касае за Заповедно производство, при което се издава от съда Заповед за изпълнение и ИЛ/изпълнителен лист/. Ако е така, дали Заповедта за изпълнение е издадена след смъртта на съпруга ви. Ако е такъв случая, издадената Заповед за изпълнение е недопустима, тъй като срещу починал длъжник не могат да се водят дела и да се постановяват решения. Защитата е Възражение до СИ с копие до съответния районен съд издал Заповедта за изпълнение. Към Възражението се прилага Удостоверение за наследници, или Акт за смърт, които удостоверяват кога е починал съпруга ви. Съдът ще обезсили Заповедта за изпълнение. Дано да е така, щото проблема ще бъде решен веднага. Ако Заповедта за изпълнение е издадена, докато съпруга ви е бил жив, сина ви следва да прави отказ от наследство. 8)
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2634
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Re: отказ от наследство

Мнениеот ivailo12312 » 14 Юли 2013, 10:44

Здравейте, само ще си позволя да допълня, че ако синът Ви се е отказал от наследство, то той не губи правото да получава наследствена пенсия. Но във връзка с Вашето питане интерес породи у мен хипотезата дали може да се наложи запор върху наследствената пенсия за задължения на починалия длъжник при отказ от наследство на наследилия пенсията при наличие на предпоставките на чл. 446 от ГПК. Ще съм Ви благодарен, ако споделите знанията или мненията си по въпроса.
ivailo12312
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 02 Май 2009, 18:31

Re: отказ от наследство

Мнениеот ambrosia » 14 Юли 2013, 13:24

Благодаря за бързия отговор. Явно ще правим отказ от наследство, но ако ЧСИ, който в нашия случай меко казано е "костилка" откаже да приеме отказа от наследство - какво правим тогава и може ли да се насочи изпълнението към други наследници на бившия ми съпруг - живи брат и сестра или се атакуват само преките наследници - в случая сина ми.
ambrosia
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 13 Юли 2013, 19:23

Re: отказ от наследство

Мнениеот nioto » 25 Юли 2013, 11:44

Ako не сте наясно с това какви задължения са преминали към сина Ви , по-добре е да приеме наследството по опис. Опасност при отказ от наследство е, че кредиторът може образно казано да" бутне" отказа, направен от наследника.
nioto
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 14 Фев 2006, 16:32


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 29 госта


cron