начало

Правната комисия не забрани на ВСС с изтекъл мандат да избира тримата големи, но прекрати избора на Сарафов Правната комисия не забрани на ВСС с изтекъл мандат да избира тримата големи, но прекрати избора на Сарафов

Възражение на Ревизионен доклад и обжалване на акта след тов

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Възражение на Ревизионен доклад и обжалване на акта след тов

Мнениеот holipo90 » 27 Фев 2013, 00:02

Здравейте колеги,

имам клиент, който му правиха ревизия на физическо лице и сега му връчиха ревизионния доклад. Понеже съм юрист, но съм в друга област и не съм много на ти с данъчното право моля да ме посъветвате какво да правя по следните въпроси:

1. През ревизираните години, моя клиент не е имал никакви доходи, по ред причини, като основната е, че е бил безработен, но за периода са му писали, че през годините за всяка една "съгласно определение от НСИ нормативи за паричен разход на домакинствата, средно на едно лице издръжката за живот по години е..." са начислени суми, които според доклада са изхарчени през всяка година, като почват от 2200 лева за първата и са до 3200 лева през последната година на ревизията и му начисляват данък за тях!

И така значи те казват, че за да живееш през дадена година ти трябват примерно 2200 лева и си намерил начин да ги изкараш и затова и дължиш данък на тях! Това нормално ли е, всеки човек живее по различен начин, молят клиент примерно живее в къща, има си градина, отглежда си по-голямата част от това, което консумира като храна и според мен наистина този разход, който му пишат за година е нереален. Да има разходи за ток, за вода, евентуално за отопление и др. Аз съм сигурен, че има хора (и то според мен голяма част от възрастните хора по селата), които живеят с под 1000 лева на година, това значи ли, че трябва да им начислят данък за останалите пари до минималните, които дават от НСИ???

2. През ревизираните години, моя клиент е ходил и до Гърция и в доклада пише, че на ден дневните пари са 35 евро и квартирните са 130 евро и така за всеки ден му казват, че е харчил 165 евро и щом ги е харчил, значи ги е и изкарвал и дължи данък за тях!!! Той е бил в Гърция, но е живял при своя чичо, който е женен там и има собствено жилище, съответно не е плащал по 130 евро на ден и второ е ял с тях на една маса и не е и плащал по 35 евро за дневни!!!


Конкретното ми питане е:

- какво да се съдържа във възражението и възможно ли е да се иска от данъчните да ми доказват какви пари е изкарал през годината или те се позовават на НСИ за средните стойности и доказателствената тежест остава в наша полза, т.е. да кажем, че си е ял от градината и че издръжката не е 2200 на година, а е 500 лева.

- как да докажем, че като е бил в чужбина не е плащал за квартира и храна, дали ще стане с писмо от неговия роднина, в което да е вписано, че е живял при него и той е поел цялата му издръжка по спането и храната?

-да възразяваме ли срещу доклада или няма смисъл, а да чакаме акта и да обжалваме него?

-кажете някой колега, който е навътре с данъчното право, защото тази материя си е доста специфична и предпочитам да не се ангажирам с даден казус, без да съм подсигурил положителен резултат за клиента ми!


И възможно ли е по такъв начин всеки един данъчен да ти вмени, че си изкарал пари, които не си и че всяко ходене в чужбина ти е свързано с еди-какви си разходи, а не с твоите действителни и че искат ние да доказваме това, при положение, че съм сигурен на 100% че никой не си пази разходни документи за пребиваването си в чужбина!!!


Благодаря предварително на отзовалите се.
holipo90
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 26 Фев 2013, 23:25

Re: Възражение на Ревизионен доклад и обжалване на акта след

Мнениеот vaskovasko » 01 Мар 2013, 17:29

Възразявайте и обжалвайте всичко в срок със всички възможни средства и доказателства, независимо дали има отношение към съдебното обжалване.
1. Какъв е периода - вижте давностните срокове, може някоя от годините да отпадне.
2. Огледайте разпоредбите на ДОПК - чл.122-124 Във ваша много голяма полза ще е ако можете да оспорите решението ревизията да е по чл.122
3. Следете много стриктно процесуалния закон - много често данъчните са правно неграмотни и допускат процесуални нарушения.

Самата разпоредба и изключително тъпа, тъй като има данъчни които сами не могат да докажат такъв доход при разхода от НСИ.

Възможно е да ти вменят посочените неща, да - чл.122 ал.2 т.14 от ДОПК - това щото имаме много кадърни нормотворци.

Доказването става с документ за собственост на земята, евентуално със свидетели.
Писмо от чужбина или някаква декларация би трябвало да свърши работа, но може да извикат човека да му направят насрещна проверка.
vaskovasko
Потребител
 
Мнения: 160
Регистриран на: 24 Мар 2010, 00:37


Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 18 госта


cron