начало

Възпитаниците на кои университети управляват съдебната власт Възпитаниците на кои университети управляват съдебната власт

Detska idrajka

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Detska idrajka

Мнениеот Aneta12 » 27 Авг 2005, 21:39

Bashtata na deteto mi veche 5 godini ne e plashtal izdrajka. Kakvo triabva da predpriema za da
1. go nakaram da plati daljimite sumi
2. da plashta redovno v badeshte
3. da poiskam uvelichenie tai kato opredelenata suma (20 leva)e pod minimuma

Ima li znachenie tova che jiveem postoianno v chujbina.
Aneta12
 

по ред на въпросите...

Мнениеот gery » 27 Авг 2005, 21:49

... образуване на изпълнително дело, въз основа на издадения ви изпълнителен лист и посочване на способ за принудително изпълнение - например запор върху работна заплата, банкова сметка и т.н.
... може да му се потърси и наказателна отговорност, тъй като неплащането на издръжка представлява престъпление...
... завеждане на иск за увеличаване размера на издръжката.

Няма пречка да бъде заведен иск от ваше име, като не е необходимо да присъствате - освен ако съда не ви задължи да се явите лично.
gery
Потребител
 
Мнения: 602
Регистриран на: 23 Авг 2001, 19:26
Местоположение: Варна

Мнениеот Гост » 28 Авг 2005, 10:14

в допълнение на горното бих казал, че от ваше име иска се завежда в съда само, ако детето ви е малолетно. Ако навърши 14 години всички действия са от негово име със ваше съгласие. Ако евентуално бащата няма имущество и не получава доходи издръжката за минало и бъдеще време се плаща от общината. Но все пак първото което трябва да направите е да поискате да ви бъде издаден изпълнителен лист /ако нямате вече такъв/ и да заведете изпълнително дело
Гост
 

Мнениеот Aneta12 » 28 Авг 2005, 12:04

Blagodaria vi za otgovorite.
Kak se izdava tozi изпълнителен лист?
Shte polucha li daljimite sumi za tezi 5 godini?
Aneta12
 

...

Мнениеот gery » 28 Авг 2005, 12:16

... би трябвало с решението да сте взели и изпълнителен лист. Ако това обаче не е станало, подава се молба за издаване на изпълнителен лист до съответния Районен съд.
... след като се снабдите с изпълнителен лист, се пише нова молба за образуване на изпълнително дело, като вие трябва да сте активната страна, а съдия изпълнителя се ръководи от направените от вас искания.

Това е на кратко!
Късмет!
gery
Потребител
 
Мнения: 602
Регистриран на: 23 Авг 2001, 19:26
Местоположение: Варна

Мнениеот Гост » 29 Авг 2005, 11:36

Вземането за издържка се погасява с 5- годишна давност от влизане на решението в сила, а вземането за лихвите върху отделните суми се погасяват с 3- годишна давност от месеца изтичането на месеца, за който се отнасят.
Увеличение на издържката може да искате с нов иск по реда на чл.86 от СК
Гост
 

Мнениеот Гост » 29 Авг 2005, 14:18

За вземане от издръжка давност няма :evil:
Гост
 

Мнениеот Aneta12 » 29 Авг 2005, 21:08

Anonymous написа:Вземането за издържка се погасява с 5- годишна давност от влизане на решението в сила, а вземането за лихвите върху отделните суми се погасяват с 3- годишна давност от месеца изтичането на месеца, за който се отнасят.
Увеличение на издържката може да искате с нов иск по реда на чл.86 от СК


Goste , tova s 5-te i 3-te godini ne mi e mnogo iasno.
Aneta12
 

Мнениеот гост » 02 Сеп 2005, 11:53

Относно давността- издръжката се погасява с 5 годишна давност за всяка вноска от изискуемостта й. Това означава, че ако има съдебно решение, което да присъжда издръжка, бихте могли да търсите вноски за издръжка най- много пет години назад. За неплатените вноски съгласно чл.111 от ЗЗД бихте могли да претендирате лихва най- много за 3 години назад.
гост
 

Мнениеот Aneta12 » 02 Сеп 2005, 12:45

balgodaria
Aneta12
 

Мнениеот Гост » 02 Сеп 2005, 22:59

И :lol: от кога ги броим тия 5г. от навършваето на 18г. на детето ,защо защото между деца родители тече ли погасителна давност ,ами не докато последните упражняват родителски права .........татето както чета не е лишен от родителски права ................ :lol: :lol: :lol: .
Гост
 

Мнениеот Гост » 02 Сеп 2005, 23:01

"Вземането за издържка се погасява с 5- годишна давност от влизане на решението в сила, а вземането за лихвите върху отделните суми се погасяват с 3- годишна давност от месеца изтичането на месеца, за който се отнасят."
И КАК ТАКА КАТО ДАВНОСТ МЕЖДУ ДЕЦА И РОДИТЕЛИ НЕ ТЕЧЕ ДОКАТО ПОСЛЕДНИТЕ УПРАЖНЯВАТ РОДИТЕЛСКИ ПРАВА , ЩЕ ТЕЧЕ АКО РОДИТЕЛЯ САМО Е ЛИШЕН ОТ РОДИТЕЛСКИ ПРЛАВА АМА ТУКА НЕ ПИШЕ ТАКОВА НЕЩО .............ЩЕ ЗАПОЧНЕ ДА ТЕЧЕ ОТ НАВЪРШВАНЕ НА 18Г. НА ДЕТЕТО, А НЕ НА ВЛИЗАНЕ НА РЕШЕНИЕТО В СИЛА .
Гост
 

Мнениеот nedkov » 14 Сеп 2005, 17:45

ЗЗД чл.115. Давност не тече:
а) между деца и родители, докато последните упражняват родителски права
Казано е "упражняват", а не "имат". В случая бащата има явно родителски права, защото не е лишен, но не може да ги упражнява, защото със съдебното решение, упражняването е предоставено само на майката. Така че давност спрямо бащата, който не упражнява родителски права тече. И тя е общата 5 годишна давност, ако не е прекъсвана разбира се.
nedkov
Младши потребител
 
Мнения: 27
Регистриран на: 10 Сеп 2005, 09:09

Изпълнително дело

Мнениеот marinak_75 » 15 Сеп 2005, 11:55

Здравейте, искам да ви попитам нещо. Със сигурност ли при образуване на изпълнително дело за частни вземания, по ГПК, може да се посочи като изпълнителен способ запор върху банковата сметка на длъжника? Благодаря ви много за информацията.
marinak_75
 

Мнениеот Гост » 15 Сеп 2005, 13:29

може да се сочи всякакъв способ. Запор на сметката е хубаво нещо, стига да има някой да внася нещо в тази сметка. защо не наложите "запор на заплатата" или примерно ако е безработен-да се плаща от общината
Гост
 

Мнениеот донна2 » 15 Сеп 2005, 16:16

И като "не ги упражнява" дали ги е изгубил ,само защото родителските права не са му присъдени с решение това не значи ,че не ги упражнава ...е не е лишен от родителски права аз смятам ,че давността ще започне да тече чак след като детето навърши 18г.
А какво значи упражняване на родителски права , след развода да не би единият родител да престава да упражнява права, само защото детето не е при него предвид съдебното решение за присъждане на правата .
ИНТЕРЕСНО МЕЖДУ РОДИТЕЛЯ НА КОГОТО СА ПРИСЪДЕНИ ПРАВАТА И ДЕТЕТО ДАВНТОСТ НЯМА ДА ТЕЧЕ ,А МЕЖДУ РОДИТЕЛА И ДЕТЕТО НА КОГОТО НЕ СА ПРИСЪДЕНИ ЩЕ ТЕЧЕ :lol: НЕ Е ТАКА .

Така се оказва според расъжденията по-горе :lol:
донна2
 

Мнениеот Гост » 15 Сеп 2005, 16:44

В случая тече давност, тъй като съдът е възложил фактическото упражняване на родителските права на майката. Упражняването е различно от притежанието. Относно "ИНТЕРЕСНО МЕЖДУ РОДИТЕЛЯ НА КОГОТО СА ПРИСЪДЕНИ ПРАВАТА И ДЕТЕТО ДАВНТОСТ НЯМА ДА ТЕЧЕ ,А МЕЖДУ РОДИТЕЛА И ДЕТЕТО НА КОГОТО НЕ СА ПРИСЪДЕНИ ЩЕ ТЕЧЕ НЕ Е ТАКА"- ДААА, ТОЧНО ТАКА Е е и съдебната практика е последователна в тази насока.
Относно давността, бих добавила, че същата не може да се приложи служебно от съда или съдия- изпълнителя, ако ответникът в случая не направи възражение, че е изтекла такава.
Гост
 

Мнениеот донна2 » 16 Сеп 2005, 18:01

Съдът е възложил фактически упражняването родителските права на майката , но не е лишил бащата от такива , бащата също има режим на лични контакти с детето интересно какви права упражнява като детето е при него .
Да сте срещали решения в които пише режим на лични контакти СВОБОДЕН ,може би не сте жалко аз съм срещала нищо ,че правата са присъдени на майката интересно детето, ако прекарва по-вече време с бащата той какво упражнява /не е бране на сливи и домати предполагам /, или решение примерно при постановен развод по вина на двамата ,в който съдът осъжда и двамата родители да заплащат издръжка на малолетно дете ,пак нищо че правата "ФАКТИЧЕСКИ" са присъдени на майката интересно там за бащата ще тече давност ,а за майката НЕ.
За каква съдебна практика говорите за решение постановено срещу жалба срещу действията на съдия изпълнител /ТАМ Е ВЪЗМОЖНО/ но такъв майтап аз не намерих.............
донна2
 

Мнениеот донна2 » 16 Сеп 2005, 18:15

За решение постановено по жалба срещу действията на съдия изпълнителя в смиъл ,че някой е направил възрежение по СИД и то респективно е уважено или не /зависи от коя страна си /
донна2
 

Мнениеот Гост » 19 Сеп 2005, 09:53

Във диспозитива на всяко решение по бракоразводен процес пише: "упражняването на родителските права се предоставя на майката", респ. "упражняването на родителските права се предоставя на бащата", но никога и на двамата едновременно, когато живеят разделени... Как ще обясни донна2 това? И защо при промяна на обстоятелствата съдът трябва с решение да постанови предоставянето на упражняването на родителските права на другия родител, а това не става по право?
Когато ЗЗД говори, че давност между родители и деца не тече, има предвид точно случаите на ФАКТИЧЕСКО упражняване на родителските права.
Гост
 

Следваща

Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 39 госта


cron