начало

Георги Георгиев получи държавния печат Георги Георгиев получи държавния печат

Несеквертируемост на имот

Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Несеквертируемост на имот

Мнениеот mi_nedelchev » 08 Ное 2012, 17:34

Здравейте,
Може ли да се спрат действията на съдия-изпълнител поради несеквертируемост на имота в следния случай: Закупен е имот от продавач ( не е наследник на имота, наследниците са продали на него) и след почти 5 год. се появява още един наследник, който ни осъжда нас като настоящи собственици на имота да му върнем 4/6 и.ч.. Ние не ги връщаме засега тъй като не искаме да напускаме имота( няма къде да отидем) и завеждаме дело срещу този, който ни е продал на нас да ни връща парите, с които да платим дяловете на появилия се наследник. В същото време наследника, вече съсобственик, завежда дело за делба и следващия ход ще бъде да се даде имота на търг. На нас обаче това ни е единствено жилище ( целия имот е 50кв.м. къща и двор 800кв.м), двучленно семейство сме, единият е по ТЕЛК. Прочетох в Наредбата за жилищните нужди на домакинството и членовете на семейството му чл.2 (ал.2) че са нужни 40кв.м за двучленно сем-во, а единият член е по телк- в зависимост от болестта трябва да има отделна стая за него от 15 кв.м( ал.3). Имота е неделяем за да влязат и те във владение( като жилище, а двора също- има само 15 м излаз на път)...т.е. може ли да се прекрати изпълнението на действията на съдия-изпълнител поради несеквертируемост на имота( ГПК,чл.433, а.5 и чл.444.ал.7) за да можем да живеем в имота ( няма къде просто), а като осъдим продавача ще се дадат парите на наследниците?
mi_nedelchev
Младши потребител
 
Мнения: 14
Регистриран на: 25 Окт 2012, 00:21

Re: Несеквертируемост на имот

Мнениеот kalahan2008 » 08 Ное 2012, 20:41

Можете да се възползвате от текста на чл. 349, ал. 2 ГПК, съгласно който:
Ако неподеляемият имот е жилище, всеки от съделителите, който при откриване на наследството е живял в него и не притежава друго жилище, може да поиска то да бъде поставено в неговия дял, като дяловете на останалите съделители се уравнят с друг имот или с пари. Когато няколко съделители, отговарящи на условията по изречение първо, предявят претенции за поставяне на имота в техния дял, предпочита се онзи, който предложи по-висока цена.


Ако обаче не можете да изплатите дела на съделителя, иомотът ще бъде изнесен на публична продан, а там правилата за несеквестируемостта няма да бъдат приложими.
Най-добре е обаче адвокат да Ви води делото, защото делата за делба са едни от най-трудните.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4243
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Несеквертируемост на имот

Мнениеот leonardos » 13 Ное 2012, 01:07

Правилно! Съдът не е социална институция, тъй като предмет на съдебната делба е принудително ликвидиране на съсобствеността в процесния имот, при все че понякога се разминава де с кутия бонбони и ред крокодилски сълзи, де с колегиално въздействие върху процесуалния представител и магистрата ... :roll: ... случва се :roll:
Най-правилно ще постъпите, ако първоначално постигнете споразумение и изплатите делът на появилия се наследник, но в последствие трябва да се изясни как се е осъществила сделката пред нотариуса без неговото присъствие, дали е бил редовно и своевременно призован, кога е извършена покупко-продажбата, кога е узнал за сделката, но най-вече защо не е бил пред нотариуса - твърде е възможна имотна измама и да сезирате прокуратурата, но побързайте предвид срокове. Цитираните членове визират изпълнението на парични вземания в заповедното производство - а срещу Вас има заведено дело за делба на имот
leonardos
Потребител
 
Мнения: 240
Регистриран на: 27 Ное 2008, 16:43

Re: Несеквертируемост на имот

Мнениеот mi_nedelchev » 14 Ное 2012, 21:57

Здравейте, Leonardos! Благодаря за отговора. Не сме се опитвали да стигаме до нотариуса, пред който първо е изповядана сделката по покупко-продажба между наследниците и купувача, който беше наш продавач тъй като ни казаха , че нямаме нищо общо с тази сделка и този нотариус, не ни касаело това. Наследниците съдят нас защото сме настоящите собственици. Имаме ли правна възможност да изискваме разглеждане на казуса как е минала тази първа сделка пред нотариуса без наследника, който ни съди и да се доказва измама ( на кой закон можем да се позовем , членове)? ...Чудя се къде беше 5 години този наследник...Вярно- 2 мес.преди изтичане на 5 год. се появиха ( т.е. в срок), ама защо не са си търсили наследството толкова време...
mi_nedelchev
Младши потребител
 
Мнения: 14
Регистриран на: 25 Окт 2012, 00:21

Re: Несеквертируемост на имот

Мнениеот p_dyan » 20 Ное 2012, 22:59

По-скоро вие и нотариуса, не сте проучили внимателно по родословните дървета кои са наследниците (от създаването на имота до покупката му). Кой женен, развеждан, деца, братя, сестри - може да е доста паяжината. Доста е неприятно, ако са много хора и наследници пръснати из цялата страна , а сега взеха да ходят и по чужбина което още усложнява нещата. И когато се пропусне такъв наследник с 1/16 част става гаф. Но във вашия случай да не видите човек със 4/6 от имота- трябва да сте спали.
p_dyan
Потребител
 
Мнения: 484
Регистриран на: 09 Мар 2008, 23:37

Re: Несеквертируемост на имот

Мнениеот mi_nedelchev » 21 Ное 2012, 21:55

Не сме закупили имота от наследниците. Продаден е от тях на човека, който се явява продавач на нас.
mi_nedelchev
Младши потребител
 
Мнения: 14
Регистриран на: 25 Окт 2012, 00:21

Re: Несеквертируемост на имот

Мнениеот leonardos » 13 Дек 2012, 01:10

Не сме закупили имота от наследниците. Продаден е от тях на човека, който се явява продавач на нас ....
Това сочи налична тенденциозна измама !!! Особено появата му 2 мес. преди изтичане на довностния срок. А имало ли е наложена възбрана върху имота, ако ДА-нотариуса как е изповядал сделката ... ?!??
Закона казва: "... към датата на узнаване ... "
leonardos
Потребител
 
Мнения: 240
Регистриран на: 27 Ное 2008, 16:43


Назад към Съсобственост и делба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта


cron