начало

ВАС отхвърли жалба на съдийка, поискала спиране на дисциплинарка срещу нея заради СЕС ВАС отхвърли жалба на съдийка, поискала спиране на дисциплинарка срещу нея заради СЕС

Брачен договор

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Re: Брачен договор

Мнениеот iliqna » 04 Май 2010, 11:10

Точно това имах предвид като казах,че БД може да окаже влияние при наследяването.А и тая ал.2 на чл.54 СК не ви ли прилича малко на чл.4 ЗН?Др. е въпросът това завещателно разпореждане, което си е едностранна сделка,как ще битува като клауза от договор?!?
iliqna
Младши потребител
 
Мнения: 72
Регистриран на: 01 Апр 2010, 17:01

Re: Брачен договор

Мнениеот balachev » 04 Май 2010, 14:22

poli_g написа:...
При договорена разделност на имуществото може ли с брачния договор, сключен по време на брака, да се извършват и завещателни разпореждания в полза на съпруга? Защо не?!? Какво пречи същите да са валидни и след прекратяване на брака при евентуален последващ развод?



Няма как при наличието на императивната разпоредба на чл. 38, ал. 3 от СК да се извършват завещатетелни разпореждания с брачния договор. Според мен под "разпореждания в случай на смърт, направени преди това" в чл. 54, ал. 1 от СК се има предвид наследяване по завещание. Но тези разпореждания са предмет на завещание и не могат да бъдат част от брачния договор. Ако целта на законодателя е била да се даде възможност с брачния договор да се уреждат отношенията във връзка със смъртта на единия от съпрузите, нямаше да изрично да изключва завещателните разпореждания от предмета на брачния договор, а щеше да ги остави на договорната свобода.
Наистина, разпоредбата на чл. 58 дерогира 54-57, но все пак самия брачен договор трябва да отговаря на изискванията на чл. 38.

А самото завещателно разпореждане няма как да битува като клауза в брачния договор, уговорката, че същото ще е валидно и след един евентуален развод ще си е включена в самото завещателно разпореждане.
balachev
Младши потребител
 
Мнения: 43
Регистриран на: 13 Дек 2007, 11:48
Местоположение: Варна

Re: Брачен договор

Мнениеот razli4na » 04 Май 2010, 14:38

Виж сега, като се уговори с БД как се уреждат имуществените отношения след прекратяване на брака, какво значение има какъв е начина на прекратяване, т. е. дали се прекратява с развод или със смъртта на някой от съпрузите.
Не формулираш завещателно разпореждане в БД, а уреждаш имуществени отношения, които в случай на смърт обаче, постигат последици като тези при завещателно разпореждане.
razli4na
Активен потребител
 
Мнения: 1292
Регистриран на: 07 Юни 2007, 14:22

Re: Брачен договор

Мнениеот andreev » 05 Мар 2011, 19:23

balachev написа: Според мен под "разпореждания в случай на смърт, направени преди това" в чл. 54, ал. 1 от СК се има предвид наследяване по завещание.


+1
Ето и становището на проф. Методи Марков - Едно от предвидените ограничения е забраната в брачния договор да се съдържат разпореждания за случай на смърт. Така не се ограничава завещателната свобода, а се следва принципът, че завещанието е едностранен и строго личен акт. Договорите върху неоткрито наследство са нищожни, а такава би била завещателната клауза в брачния договор. Действителна ще бъде обаче клауза, с която страните определят дяловете от общите си имущества в случай на прекратяване на брака със смъртта на един от тях.
andreev
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 31 Авг 2009, 10:10

Предишна

Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 40 госта


cron