начало

ВАС отхвърли жалба на съдийка, поискала спиране на дисциплинарка срещу нея заради СЕС ВАС отхвърли жалба на съдийка, поискала спиране на дисциплинарка срещу нея заради СЕС

Поставяне под запрещение на човек в кома?

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Поставяне под запрещение на човек в кома?

Мнениеот tomata2003 » 03 Юни 2008, 17:06

Предварително благодаря на тези, които ще се отзоват на мойто питане. Въпроса е изключително болезнен.
Мой близък е в състояние на кома след катастрофа в Гърция от януари 2008 г. Състоянието му все още не позволява да се транспортира в БГ и най-вероятно дълго ще остане там /Гърция/
При това положение как може да му се назначи представител, който да го представлява по отношение на права по придобиване на помощи, инвалидни пенсии, набиране на средства за лечението му?
tomata2003
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 15 Апр 2008, 22:35

Мнениеот DanielaK » 07 Юни 2008, 01:48

Предполагам, че става въпрос за назначаване на представител в България. Водила съм няколко дела за поставяне под запрещение и от личен опит мога да Ви споделя, че личното впечатление на съдията е определящо, така, както е и формулирано в ГПК- задават се въпроси към лицето, чието поставяне под запрещение се иска, и едва тогава се назначава експертиза. Нещо повече, недовеждането на това лице в залата е пречка въобще на делото да се даде ход. Предвижда се в закона и възможност съдията да посети на място в болничното заведение лицето, но такова искане в залата може да предизвика само нервен смях у съдията, преди да го откаже по съответния процесуален ред- просто нямат нито време, нито желание да го направят. В заключение, според мен във Вашия случай шансът за назначаване на такъв представител с решение на бълг. съд е равен на 0, за съжаление. Добре ще е да се посъветвате с някой, който познава гръцкото законодателство.
DanielaK
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 06 Юни 2008, 20:32

Мнениеот pepelanka » 07 Юни 2008, 08:22

НАСТОЙНИЧЕСТВО И ПОПЕЧИТЕЛСТВО
Условия за учредяване
[Препратки от актове] [Препратки от статии] [4 редакции на елемента]
Чл. 109. (1) (Доп. - ДВ, бр. 63 от 2003 г.) Настойничество се учредява над малолетни (деца, ненавършили четиринадесет години), чиито родители са неизвестни, починали, поставени под пълно запрещение или лишени от родителски права. Настойничество се учредява и над лица, поставени под пълно запрещение.

(2) (Доп. - ДВ, бр. 63 от 2003 г.) Попечителство се учредява над непълнолетни (деца, от четиринадесет до осемнадесет години), родителите на които са неизвестни, починали, поставени под пълно запрещение или лишени от родителски права, а също и над лица, поставени под ограничено запрещение.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 11 от 1992 г., изм. - ДВ, бр. 63 от 2003 г.) Длъжностни лица, обществени организации и граждани, на които стане известно, че е необходимо учредяване на настойничество или на попечителство над някое лице, са длъжни незабавно да уведомят общината по местожителството или местопребиваването на лицето.


Орган по настойничество и по попечителство
[3 редакции на елемента]
Чл. 110. (Изм. - ДВ, бр. 11 от 1992 г.) Орган по настойничество и по попечителство е кметът на общината или определено от него длъжностно лице.


Настойнически съвет
[Препратки от практика] [Препратки от статии]
Чл. 111. (1) Органът по настойничество и по попечителство по местожителството на лицето назначава настойник, заместник-настойник и двама съветници измежду роднините и близките на малолетния или поставения под пълно запрещение, които най-добре ще се грижат за неговите интереси. Те образуват настойнически съвет.

(2) При възможност в състава на настойническия съвет се включват и лица с педагогическа подготовка.


Назначаване на попечител
[Препратки от статии]
Чл. 112. Органът по настойничество и по попечителство назначава попечител и заместник-попечител измежду роднините и близките на непълнолетния или поставения под ограничено запрещение, които най-добре ще се грижат за неговите интереси.


Промени в настойническия съвет и попечителите
[Препратки от практика]
Чл. 113. (1) Органът по настойничество и по попечителство може по всяко време да направи промени в настойническия съвет и попечителите, когато интересите на малолетния, непълнолетния или поставения под запрещение изискват това, когато задълженията по настойничеството или по попечителството не се изпълняват или когато изпълнението им е крайно обременително поради старост, болест, служебни задължения и др.

(2) Преди да се произнесе относно промените по предходната алинея, органът по настойничество и по попечителство взема мнението и на близки на поставения под настойничество или попечителство.


Охранителни мерки
[Препратки от актове] [Препратки от статии] [2 редакции на елемента]
Чл. 114. (1) До назначаването на настойник или попечител органът по настойничество и по попечителство лично или чрез определено от него лице извършва опис на имуществото и взема други охранителни мерки за личността и интересите на лицето, което трябва да бъде поставено под настойничество или попечителство. При нужда той може да възложи на определено лице да изпълнява временно настойнически или попечителски функции.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 63 от 2003 г.) Когато е необходимо, органът по настойничество и по попечителство може да поиска от дирекция "Социално подпомагане" настаняване на детето в приемно семейство или в специализирана институция.


Обжалване на действията
[Препратки от практика]
Чл. 115. Действията на органа по настойничество и по попечителство, както и отказът да се учреди настойничество или попечителство или да се вземат други мерки, предвидени в този кодекс, могат да се обжалват от заинтересуваните лица или от прокурора пред районния съд, който решава въпроса по същество. Решението на районния съд не подлежи на обжалване.


Лица, които не могат да бъдат членове на настойническия съвет или попечители
[Препратки от практика]
Чл. 116. Не могат да бъдат членове на настойнически съвет, попечители и заместник-попечители недееспособните, лишените от родителски права, осъдените за тежки умишлени престъпления, както и лицата, които поради болест, алкохолизъм, неморален живот, користно поведение, противоречие с интересите на поставените под настойничество или попечителство или по други причини не са в състояние да изпълняват настойнически или попечителски функции.


Права и задължения на настойника
[Препратки от актове] [Препратки от статии]
Чл. 117. (1) Дейността на настойника е почетна.

(2) Настойникът е длъжен да се грижи за поставения под настойничество, да управлява имуществото му и да го представлява пред трети лица. Той е длъжен да се грижи за отглеждането, възпитанието и образованието на малолетния.

(3) Настойникът в срок от един месец е длъжен да уведоми органа по настойничество и по попечителство за придобитото след учредяване на настойничеството имущество на значителна стойност, което се вписва в описа.


Разпоредителни действия
[Препратки от актове] [Препратки от статии]
Чл. 118. (1) При разпореждане с имущество на лице под настойничество се прилага съответно чл. 73, ал. 2 и 3. Разрешение от районния съд се изисква и за теглене на суми от влоговете на лицето.

(2) Към молбата за разрешение настойникът прилага и мнението на настойническия съвет.


Задължение за внасяне на паричните средства
[Препратки от статии] [3 редакции на елемента]
Чл. 119. (Изм. - ДВ, бр. 11 от 1992 г.) Настойникът е длъжен да внася паричните средства на лицето под настойничество на негово име в банка. За несвоевременно внесени суми той дължи законна лихва.


Местоживеене на лицето, поставено под настойничество
[Препратки от актове]
Чл. 120. (1) Поставеният под настойничество живее при настойника освен ако важни причини налагат да живее другаде.

(2) Когато местоживеенето бъде променено без съгласието на настойника, той може да иска от районния съд да издаде заповед за връщането на поставения под настойничество в определеното му място на живеене. Тази заповед може да се обжалва пред председателя на окръжния съд, но обжалването не спира изпълнението. Заповедта се изпълнява по административен ред.


Съветници в настойническия съвет
Чл. 121. Съветниците подпомагат настойника и заместник-настойника при изпълнение на техните задължения и уведомяват органа по настойничество и по попечителство за неблагополучия в отглеждането и възпитанието на малолетния и в опазване на правата и интересите на поставения под настойничество. Те изслушват отчета на настойника и участвуват при приемането му от органа по настойничество и по попечителство.


Права и задължения на попечителя
[Препратки от актове] [Препратки от практика]
Чл. 122. (1) Дейността на попечителя е почетна.

(2) Попечителят е длъжен да се грижи за личността и за запазване интересите на поставения под попечителство. Той дава съгласие за извършване на правни действия от последния. Длъжен е да се грижи и за отглеждането, възпитанието и образованието на непълнолетния.

(3) Правилата на чл. 117, ал. 3, 118, ал. 1, и 120 се прилагат съответно и при попечителството. За теглене на суми от паричните влогове се изисква разрешение от районния съд.


Заместник-настойник и заместник-попечител
Чл. 123. (1) Заместник-настойникът замества настойника, когато той е възпрепятствуван да изпълнява задълженията си или възникне противоречие между неговите интереси и интересите на поставения под настойничество. В тези случаи органът по настойничество и по попечителство може да назначи особен представител.

(2) Тази разпоредба се прилага съответно и за заместник-попечителя.


Съдействие от общината (загл. изм. - дв, бр. 63 от 2003 г.)
[4 редакции на елемента]
Чл. 124. (Изм. - ДВ, бр. 11 от 1992 г., изм. - ДВ, бр. 63 от 2003 г.) Общината съдействува на настойника и на попечителя при изпълнение на техните задължения.


Надзор върху действията на настойника
Чл. 125. Органът по настойничество и по попечителство може да спира действията на настойника и да предписва извършването на действия, след като вземе мнението на настойническия съвет.


Отчет на настойника и на попечителя
[Препратки от статии]
Чл. 126. (1) Всяка година до края на м. февруари настойникът дава отчет за своята дейност пред настойническия съвет, след което отчетът се представя пред органа по настойничество и по попечителство. Отчет се дава от настойника и при освобождаването му, а също и когато органът по настойничество и по попечителство поиска това.

(2) Попечителят при поискване от органа по настойничество и по попечителство в присъствието на заместник-попечителя дава обяснение за своята дейност.

(3) Органът по настойничество и по попечителство се произнася по отчета на настойника и по обясненията на попечителя и ако констатира нередовности, изисква отстраняването им.

(4) По искане на органа по настойничество и по попечителство районният съд издава изпълнителен лист срещу настойника за неотчетени суми.

(5) Когато настойникът или попечителят без уважителни причини не се яви или не представи отчет, съответно обяснение, органът по настойничество и по попечителство съставя акт, въз основа на който председателят на изпълнителния комитет на окръжния народен съвет налага глоба в размер до 0,20 лева. Органът по настойничество и по попечителство може да изиска отчета, съответно обяснението, от заместник-настойника или от заместник-попечителя.

(6) Установяването на нарушението, издаването, обжалването и изпълнението на наказателното постановление стават по реда, определен от Закона за административните нарушения и наказания.


Преминаване от настойничество към попечителство
Чл. 127. (1) С навършване на четиринадесетгодишна възраст детето се освобождава по право от настойничество и органът по настойничество и по попечителство му назначава попечител и заместник - попечител. До назначаването им дейността се изпълнява от настойника.

(2) При преминаване от пълно към ограничено запрещение до назначаването на попечител дейността се изпълнява от настойника.


Особени случаи на настойничество и на попечителство
[Препратки от актове] [Препратки от практика] [Препратки от статии] [2 редакции на елемента]
Чл. 128. (1) (Изм. - ДВ, бр. 63 от 2003 г.) Настойник на малолетен с неизвестни родители е управителят на специализираната институция, в която е настанен малолетния.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 63 от 2003 г.) Попечител на непълнолетен с неизвестни родители е управителят на специализираната институция, в която е настанен непълнолетният.

(3) Настойник на поставения под пълно запрещение или попечител на поставения под ограничено запрещение съпруг е неговият дееспособен съпруг. Ако няма такъв, родителските права и задължения се упражняват от неговите родители освен ако те са неизвестни, починали, лишени от тези права или са в невъзможност да ги упражняват.

(4) В случаите на предходните алинеи не се назначава настойнически съвет и заместник-попечител и не се образуват настойнически дела.
Изображение
pepelanka
Младши потребител
 
Мнения: 96
Регистриран на: 10 Май 2008, 17:07

Мнениеот donna » 09 Юни 2008, 08:03

spammer13 написа:
tomata2003 написа:Предварително благодаря на тези, които ще се отзоват на мойто питане. Въпроса е изключително болезнен.
Мой близък е в състояние на кома след катастрофа в Гърция от януари 2008 г. Състоянието му все още не позволява да се транспортира в БГ и най-вероятно дълго ще остане там /Гърция/
При това положение как може да му се назначи представител, който да го представлява по отношение на права по придобиване на помощи, инвалидни пенсии, набиране на средства за лечението му?

Всичко казано от колегите е така , но мисля, че питате какво точно да предприемете, предвид на факта, че човека е в чужбина ...
По мое мнение следва да изискате всички медицински документи или надлежните официални преписи , да им направите съответните преводи и легализации и да заведете дело за поставяне под запрещение. В хода на делото следва да изискате медицинска експертиза по писмени данни .Отделен е въпросът как съда ще реализира задължението си да придобие непосредствена представа от лицето, чието запрещение се иска ...
След като се снабдите с документите -потърсете консултация от адвокат...


Дело за подставяне под запрещение в случая няма да мине , за пенсията вижте в правилника за прилагане на ЗП имаше някакв ред близки да получават пенсията при определени условия.
Лицето не е в БГ ,защо не опитате в чужбина да решите по някакв начин въпроса .
donna
Старши потребител
 
Мнения: 5350
Регистриран на: 10 Яну 2003, 19:58
Местоположение: Свищов

Мнениеот tomata2003 » 16 Юни 2008, 15:45

Благодаря за насоките!
За питане в чужбина освен да се обърна към посолството на БГ в Гърция, за друго не се сещам. Изискани са медицински документи от болницата, но не дават такива с обяснение, че това се прави като лицето бъде изписано от болницата /а това не се знае кога ще стане/. Въобще като в омагьосан кръг сме всички. :(
tomata2003
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 15 Апр 2008, 22:35


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 26 госта


cron