начало

Тълкувателно решение: И чиновниците в МВР имат право на пари за храна Тълкувателно решение: И чиновниците в МВР имат право на пари за храна

съдебни помощници и прокурорски помощници- чл.244 ЗСВ

Дискусии на тема съдебната власт в България


съдебни помощници и прокурорски помощници- чл.244 ЗСВ

Мнениеот mery.vnl » 10 Сеп 2007, 00:22

В какво ще се изразява работата на тези служители? Някой може ли да разтълкува разпоредбата от новия ЗСВ?
mery.vnl
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 06 Май 2007, 09:06

съдебни помощници

Мнениеот marter » 11 Сеп 2007, 09:01

Правилник за организацията и дейността на администрацията на Върховния административен съд (2005г. - не смятам, че има нещо съществено изменено, въпреки новия ЗСВ :oops: )

Глава четвърта
СЪДЕБНИ ПОМОЩНИЦИ


Чл. 14. (1) Длъжността „съдебен помощник” се въвежда във Върховния административен съд на основание чл. 148а от Закона за съдебната власт с цел подобряване качеството и ефикасността на правосъдната функция на съда чрез разтоварване на съдиите от някои служебни действия, имащи подготвителен характер спрямо правораздавателната им дейност.
(2) Съдебните помощници във Върховния административен съд подпомагат съдиите в тяхната работа.
(3) Съдебните помощници нямат право да изготвят съдебни актове.
Чл. 15. (1) Съдебните помощници:
1. помагат при разпределението на входящите преписки и административни дела между двете колегии;
2. извършват проверка на редовността и допустимостта на жалбите, протестите, касационните жалби, касационните протести, частните жалби, частните протести и молбите за отмяна, с което подпомагат образуването на делата;
3. анализират и обобщават практиката на Върховния административен съд по различни въпроси на административното право и процес;
4. проучват правната доктрина по конкретни въпроси на административното право и процес;
5. дават мнения в устна или писмена форма по дела;
6. изготвят становища по правни въпроси;
7. изучават чуждестранното административно законодателство при необходимост от сравнителноправен анализ, като извършват нужните преводи;
8. участват в семинари, конференции и други.
(2) Съдебните помощници изпълняват и други задължения, възложени от председателя на съда, от заместник на председателя, от председател на отделение или от съдиите в отделението.
Чл. 16. (1) Съдебните помощници са длъжни да пазят като служебна тайна сведенията, които са им станали известни в кръга на службата и засягат интересите на гражданите, юридическите лица, административните органи и държавата.
(2) Във връзка със служебната си дейност съдебните помощници нямат право да дават правни съвети и мнения на страните, на процесуалните им представители или на трети лица.
(3) При изпълнение на служебните си задължения в съда и в обществения живот съдебните помощници трябва да имат поведение, съобразено с професионалната етика, и да не уронват престижа на съдебната власт.
(4) Съдебните помощници задължително се застраховат срещу злополука за сметка на бюджета на съдебната власт.
Чл. 17. (1) Съдебните помощници се назначават от председателя на съда, след проучване на изискуемите документи и след събеседване с кандидатите.
(2) За съдебен помощник се назначава лице, което е български гражданин, има завършено висше юридическо образование, с образователно-квалификационна степен магистър, с минимален среден успех семестриално от следването и от държавните изпити - не по-малко от много добър 4.50, преминало е изискуемия стаж и е придобило юридическа правоспособност, не е осъждано на лишаване от свобода за умишлено престъпление от общ характер, независимо от това, че е реабилитирано, притежава необходимите нравствени и професионални качества.
Чл. 18. (1) Свободните длъжности за съдебни помощници се обявяват на подходящо място в съда с писмена заповед на председателя на Върховния административен съд.
(2) Кандидатите за съдебни помощници подават писмена молба за назначаване, към която прилагат мотивационно писмо, автобиография, копие от диплом за завършено висше образование, удостоверение за придобита юридическа правоспособност, дипломи или удостоверения за придобита допълнителна квалификация, удостоверения за владеене на чужди езици, акт за раждане, декларация за липса на друго гражданство.
(3) Документите на кандидатите се разглеждат от тричленна комисия, назначена с писмена заповед на председателя на съда в състав: заместник на председателя, председател на отделение и началника на отдел „Човешки ресурси”.
(4) С одобрените от комисията кандидати председателят на съда провежда събеседване.
Чл. 19. С окончателно одобрения кандидат за съдебен помощник председателят на съда със заповед сключва трудов договор за срок от 3 години, който може да бъде подновен за нов 3-годишен срок съобразно с изискванията на Кодекса на труда, при показани високи професионални качества и умения от съдебния помощник.
Чл. 20. (1) Не по-малко от един месец преди изтичане срока на трудовия договор председателят на съда уведомява писмено съдебния помощник за предложението си да поднови действието на договора.
(2) Ако в 14-дневен срок от получаване на предложението за подновяване на действието на трудовия договор съдебният помощник не заяви писмено съгласието си, смята се, че се отказва едностранно от подновяването.
Чл. 21. Председателят на съда, подпомаган от своите заместници, разпределя съдебните помощници по колегии и отделения.
Чл. 22. Съдебният помощник получава възнаграждение в размер, определен от Висшия съдебен съвет.
Чл. 23. За неуредените в тази глава въпроси се прилагат разпоредбите на Закона за съдебната власт и Кодекса на труда, уреждащи правния статут на съдебните служители, доколкото тези разпоредби са съвместими с функциите на съдебния помощник.
И АЗ СЪМ ЧОВЕК! (Т. ДЕСКОВА)
marter
Потребител
 
Мнения: 390
Регистриран на: 31 Окт 2006, 09:54


Назад към Съдебна власт


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта


cron