начало

Възпитаниците на кои университети управляват съдебната власт Възпитаниците на кои университети управляват съдебната власт

относно трудовите договори със срок на изпитване

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


относно трудовите договори със срок на изпитване

Мнениеот elfish » 14 Авг 2007, 09:52

искам да се консултирам.Работя на място на което съм със трудов договор на 6 месечен срок на изпитване като клаузата е в полза на рабптодателя!подписал съм го на 15.05.2007.според клаузата на този договор ми казаха че нямам право на платен отпуск и ми дадоха само 2 дни неплатен отпуск :wink: !искам да попитам след като договора е със срок на изпитване дали мога да напусна без предизвестие и ако не спазя пълния срок на предизвестието дали съм правен нарушител и дали имат право да не ми платят?Също така дали имат право да ми държът трудовата книжка при тях?
elfish
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 14 Авг 2007, 09:35

Мнениеот barri » 14 Авг 2007, 10:07

не можете без предизвестие, щом клаузата е в полза на работодателя.
barri
Потребител
 
Мнения: 680
Регистриран на: 19 Юни 2007, 11:42

Мнениеот Julyan » 14 Авг 2007, 10:17

ТКТС:
Чл. 1. (1) При постъпване на работа работникът или служителят е длъжен да представи на работодателя трудовата си книжка с изключение на случаите, когато постъпва за първи път на работа.
(2) Работодателят, след като вземе необходимите данни от трудовата книжка, я връща на работника или служителя.

Единствено при подписана декларация за съгласие от Ваша страна, работодателят Ви може да задържа трудовата Ви книжка във Вас.
Разбира се, че не можете да напуснете без предизвестие, но ако нищо друго не е договорено предизвестието следва да е от един месец, като ако същият не бъде отработен реално следва да заплатите обезщетение на работодателя си в размер на една Ваша брутна работна заплата. Това не е точно "нарушение", имам предвид дисциплинарно, за което да Ви наложат, напр., дисциплинарно наказание:
КТ:
"Чл. 220. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) Страната, която има право да прекрати трудовото правоотношение с предизвестие, може да го прекрати и преди да изтече срокът на предизвестието, при което дължи на другата страна обезщетение в размер на брутното трудово възнаграждение на работника или служителя за неспазения срок на предизвестието."
Разбира се, че имате право и на платен годишен отпуск пропорционално на времето, което Ви се признава за трудов стаж и ако не го ползвате реално за неползвания размер работодателят Ви дължи изплащане на обезщетение за размера на неползвания такъв, независимо на какво основание е прекратено трудовото Ви правоотношение.
Julyan
Потребител
 
Мнения: 556
Регистриран на: 06 Яну 2007, 09:22


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 42 госта


cron