начало

Отнемането на коли от пияните и дрогираните шофьори стигна и до съда в Люксембург Отнемането на коли от пияните и дрогираните шофьори стигна и до съда в Люксембург

срок на предизвестие за напускане и болнични

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


срок на предизвестие за напускане и болнични

Мнениеот urist80 » 26 Яну 2007, 11:29

Имам един въпрос и много ще съм благодарна ако някой може да ми помогне.Въпросът ми е дали ако едно лице е заявило писмено с молба пред работодателя си, че напуска по собствено желание и след това се наложи това лице да излезе в болнични по здравословни причини, дали времето през което лицето е в болнични, ще спре изтичането на срока по предизвестието за напускане.
Благодаря Ви предварително!
urist80
Младши потребител
 
Мнения: 57
Регистриран на: 28 Дек 2006, 21:36

Мнениеот fetisov » 26 Яну 2007, 14:45

Доколкото разбирам прекратяването на ТПО от лицето (работник или служител) "по собствено желание" би трябвало да означава, че това лице си е подало предизвестието по реда на чл.326 от КТ (в общия случай то е 30-дневно, освен ако договорът е срочен или страните са уговорили друг по-дълъг срок). Ако в срока на това предизвестие работникът се разболее и започне ползването на отпуск за временна неработоспособност (чл.162 КТ), то дори през време на този отпуск ТПО ще бъде прекратено само с изтичане на срока на предизвестието, освен ако междувременно не бъде оттеглено от работника, но само със съгласието на работодателя (вж. чл.326, ал.4 КТ in fine). Това е така, защото правновалидното действие, което поставя началото на процедурата за прекратяване на трудовия договор, е именно подаването и получаване от другата страна по ТПО на въпросното предизвестие. В практиката многократно е отбелязвано, че последващи действия (като напр. издаване на изрична заповед за прекратяване на договора) не са необходими, защото те имат само едно правоустановяващо действие, т.е. установява се един факт (прекратяването на трудовия договор), който настъпва по силата на изтичането на срока на предизвестието и независимо от тези действия (с което не казвам, че е лошо да се извършат и такива действия - най-малкото в интерес на правната сигурност!).
Освен това не забравяйте, че закрилата по чл.333, ал.1, т.4 КТ (за работник, започнал ползването на разрешен отпуск вкл. и такъв за временна неработоспособност), която изисква при прекратяване на ТПО с такова лице предварително разрешение от съответната ИТ, важи само при изрично посочените в текста хипотези, сред които не е напускането по желание на работника съгласно чл.326 КТ.
Така че според мен срокът на предизвестието не се спира, а прекратяването на трудовия договор може да настъпи и по време на този срок.

УСПЕХ!
fetisov
Потребител
 
Мнения: 146
Регистриран на: 31 Май 2006, 17:40


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 37 госта


cron