начало

Георги Георгиев получи държавния печат Георги Георгиев получи държавния печат

предварително изпълнение

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


предварително изпълнение

Мнениеот mimi75 » 04 Окт 2006, 12:31

колеги, имам следния казус: предявени са искове за незаконно уволнение по чл. 344 от КТ като ищецът претендира и обезщетение за времето, през което е останал без работа. РС е уважил исковете. Решението е обжалвано в срок, но междувременно ищецът е поискал от РС да се допусне предварително изпълнение на решението. Съда е допуснал ПИ в частта за присъденото обезщетение, като е указал, че постановлението за допускане подлежи на обжалване с частна жалба, което сторих. След допускането РС е издал изпълнителен лист на ищеца.
Въпросът ми е: правилно ли е допуснато предварително изпълнение на решението в тази част, като имате в предвид, че се касае за искове по чл. 344, ал. 1 от КТ, т.е. искът за обезщетение не е предявен самостоятелно, а е обективно съединен с иска за незаконно уволнение, който пък от своя страна е конститутивен и не подлежи на предварително изпълнение. Уважаването на иска за обезщетение е в зависимост от уважаването на иска за незаконно уволнение, по който решението е висящо. И още нещо в тази връзка - представянето от ищеца само и единствено на декларация, че не работи по трудово правоотн. достатъчно ли е за да се приеме, че искът му е доказан.
mimi75
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 04 Окт 2006, 11:47

Мнениеот monteskio » 04 Окт 2006, 13:05

Правилно съдът е допуснал предварително изпълнение. Това изрично е установено като правна възможност в ГПК.
Наличието или липсата на сключено трудово рпавоотношение би следвало да се докаже чрез актуална регистрация в Бюрото на Труда, и актуално копие от трудовата книжка. Освен това, ответникът е този, който следва да докаже, че ищецът работи и оттам, че не следва да му се изплаща обезщетение за оставане без работа.


УСПЕХ!
"Divide еt impera" !
monteskio
Активен потребител
 
Мнения: 1637
Регистриран на: 04 Юли 2003, 12:51
Местоположение: Варна


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта


cron