начало

ВСС прекрати процедурата за избор на главен прокурор ВСС прекрати процедурата за избор на главен прокурор

Развод, жилище?

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Развод, жилище?

Мнениеот rosenk » 16 Сеп 2006, 01:09

Какво се случва със семейното жилище (50/50 процента дял) при развод между съпрузи с тридесет годишен брак? Има 3 деца, но те са над 18 години.

Жената няма друг имот, а мъжът има къща по наследство от починалата му майка (но още се води на нейно име).

В този случай има ли вариант майката да получи 100% от жилището и има ли някакво значение, ако децата искат да живеят в жилището с майка си?
rosenk
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 16 Сеп 2006, 00:57

Мнениеот gosho72 » 16 Сеп 2006, 09:29

В случая критерий ще се яви чл.107 от СК.Семейното жилище може да се присъди на съпругата в зависимост от вината за прекратяване на брака,здравословното състояние и други обстоятелства.Към тези други обстоятелства може да се причисли и наличието на други имоти - извън семейната общност от бившите съпрузи.
Пред съда следва да се представят доказателства относно наличието или не на друго жилище от страна на съпрузите.
Ако жилището е поделяемо,с наличие на възможност за ползване от двамата бивши съпрузи и съдът не присъди предоставяне на единия от тях семейната имуществена общност след развода ще се прекрати.На нейно място ще се създаде дялова съсобственост 50:50 между бившите съпрузи.
gosho72
Потребител
 
Мнения: 740
Регистриран на: 19 Мар 2006, 00:45
Местоположение: Novi Pazar

Мнениеот elibeso » 16 Сеп 2006, 09:46

Случва се това,че бездялоата СИО се превръща в дялова и съпрузите стават съсобственици при обикновенна дялова съсобственост със всички роизтичащи от факта последствия-всеки съсобственик може да си служи с общата вещ съобразно нейното преднзначение и по начин да не пречи на другите;продажба на едната половина при зачитане на императива на чл.33 ЗС;делба и т.н.Възлагане може да има при делбата в полза на съпруга живял в жилището,който няма друго такова,като дела на другия съпруг ще се уравни с пари.Тази сума заедно със законната лихва,следва да се изплати в 6 месечен срок от влизане в сила на решението за възлагане.Ако не бъде платена в срок...решението се обезсилва по право и имота се изнася на публична продан.По отношение на децата,те са пълнолетни и поради това съда не може да възложи жилището на съпруга упражняващ родителските права.
elibeso
Младши потребител
 
Мнения: 23
Регистриран на: 16 Окт 2005, 16:13


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 77 госта


cron