peppype написа:Колеги, моля за вашата помощ по следния въпрос. С влязло в сила решение е отменена заповед за одобряване на проект за ЧИЗРП в два квартала. Планът е обжалван частично само по отношение на новопроектирана улица и регулационна линия между два имота от двама от заинтересованите собственици. В останалата си част се приема, че е планът е влязъл в сила и следва да бъде приложен. Въпреки това с решението е отменена цялата заповед, а в производството по делото са конституирани само тези заинтересовани собственици, които са засегнати от обжалваната част на плана, събирани са доказателства само по визираните в жалбите технически нарушения. Решението не е обжалвано. При това положение възниква спор между заинтересованите собственици и съответната общинска администрация по правилното тълкуване и прилагане на решението. Може ли този спор да се разреши по пътя на тълкуване на влязлото в сила решение, въпреки че диспозитива е ясен - отменя изцяло заповедта за одобрение на проекта за ЧИЗРП. Ако според вас е възможно моля да споделите своя опит с подобни искания, начинът по който следва да се направи и резултата от това. Благодаря ви.
Според мен нещата се бъркат. Предвид, че не излагате част от фактите, моето мнение е следното:
Допустимо е тълкуване на решение, докато не е започнало неговото изпълнение. Тълкуване се налага, когато обективираната воля на съда не е ясно изразена относно правните последици на решението.
Така както описвате фактическата обстановка обаче, не става въпрос за решение, което се нуждае от тълкуване. Налице е влязло в сила решение с ясен диспозитив. Спорът между страните е уреден със силата на пресъдено нещо. Положението е такова, каквото е разпоредил съдът. Между страните не може да има от тук нататък спор относно предмета на делото. Те са длъжни да приемат правораздавателният акт и да се съобразяват с него.
В случай, че жалбоподателите са оспорили само част от индивидулният административен акт - заповед за одобряване на...,но съдът е отменил цялата заповед, тогава сме изправени пред НЕДОПУСТИМО РЕШЕНИЕ. Това е така, понеже съдът се е произнесъл по непредявен иск, т.е.нарушено е диспозитивното начало.
Недопустимото решение по правило поражда правни последици. Но предвид че съдържа порок в себе си, то е отменимо по пътя на обжалването. Пропусне ли се тази възможност, започва да се гради " стабилитета " на решението.
Ето защо мисля, че решението не се нуждае от тълкуване. Ако общината не изпълняват съдебното решение може да подадете жалба срещу Кмета на Общината до прокуратурата за извършване на проверка дали с неизпълнението на съдебно решение се осъществени признаците от състава на престъплението по чл.296 НК.
Евентуално, ако в мотивите съдът е установил, че следва да се отмени само част от заповедта, но в диспозитива е постановил отмяна на цялата заповед, то е налице ЯФГ - несъответствие между формираната воля на съда и нейното обективиране в писмена форма, а не недопустимо решение. Тук може да се организира производство за порпавка на решението, независимо, че то е влязло в сила / чл.192 ал. 2 ГПК /.
УСПЕХ!