начало

10 дни преди избора на главен прокурор правната комисия даде ход на промени за прекратяване на процедурата 10 дни преди избора на главен прокурор правната комисия даде ход на промени за прекратяване на процедурата

вписване на универсално завещание

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


вписване на универсално завещание

Мнениеот spirov » 18 Сеп 2012, 18:34

Интересува ме какви действия трябва да предприеме заветника в случай на смър на завещателя при универсално саморъчно завещание, оставено за съхранение при нотариус.
След като бъде обявено саморъчното завещание от нотариуса и издаден препис от това завещание на заветника, трябва ли да се впише преписа на обявеното завещание в службата по вписвания, при условие, че завещанието е било универсално и в него не се конкретизират имоти, а се завещава цялото движимо и недвижимо имущество, което завещателя притежава към момента на смъртта си.
Следва ли заветника да си изкарва констативен нотариален акт за недвижимото имущество, което му оставя завещателя/завещанието е универсално/ или нотариалните актове на завещатателя+смъртния акт+вписания препис от обявеното завещание са достатъчни за да легитимират заветника като собственик на завещаното имущество.
spirov
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 17 Сеп 2012, 20:34

Re: вписване на универсално завещание

Мнениеот karanedeff » 18 Сеп 2012, 19:00

Универсалното завещание по персоналната система на вписване няма никакъв проблем да се впише - така и се описва по партидата на заветника - цялото движимо и недвижимо имущество.
Но новата програма ИКАР задължително иска да се опише имот и от тук възниква проблема - известно време имаше практика да се иска от заветника да декларира какви недвижими имоти е оставил завещателя след смъртта си, но това поставя заветника в неблагоприятна позиция да издири тия имоти и никога не може да е сигурен дали е издирил всичко. И ако тия имоти са в различни съдебни райони още повече.
Според мен по правилния начин на вписване на универсално завещание в програмата ИКАР е като се създава нулева имотна партида - по този начин заветника във всеки един момент когато узнае за имот на своя завещател останал след смъртта му позовавайки се на вече вписаното завещание и акта за собственост на завещателя ще може да се снабди с КНА и да реши какво ще прави с този имот занапред.
Това е в общи линии.
http://inscribe.free.bg/cgi-php/phpbb3/index.php
Аватар
karanedeff
Активен потребител
 
Мнения: 1237
Регистриран на: 30 Ное 2002, 17:20

Re: вписване на универсално завещание

Мнениеот spirov » 18 Сеп 2012, 19:23

Ако съм собственик на 1/2 ид.ч. от даден имот и чрез завещание придобия и другата 1/2 ид.ч. , за издаване на констативен нотариален трябва да платя съгласно тарифата за нотариалните такси върху стойността на данъчната оценка на целия имот или само върху стойността на 1/2 ид.част?
spirov
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 17 Сеп 2012, 20:34


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 27 госта


cron