hidden написа:Когато брачният договор е сключен по време на брака, същият поражда действие от деня на сключване на договора. Това отнася ли се по отношение на третите лица, по-конкретно кредиторите на единия от съпрузите? За тях договорът от кога има действие - от сключването му или от регистрирането му в централния електронен регистър към Агенцията по вписванията? По новия СК няма срок за вписване на договора в регистъра. Противопоставим ли е на кредиторите, ако не е регистриран, но е сключен по надлежния ред пред нотариус? Вписва ли се в КАТ промяната в режима, когато става дума за МПС?
Питането ми е за движими вещи и по-специално МПС, за недвижими е ясно.
Според мен ще е наложително, преди да се говори за каквото и да е , в бъдеще първата крачка да е проверка в АВ( все още не функционира! този регистър)- там ще се установи какъв режим са избрали съпрузите...разделност( за цялото имущество или само за част от него), общност или...
И от там насетне по трохиците, та до същината.
Чл. 20. При сделка между единия или двамата съпрузи с трето лице, когато в регистъра няма вписан режим на имуществени отношения, се прилага законовият режим на общност.
А вписването ( по принцип) знаете какви последици има. В този смисъл отговорът ми на този въпрос
Противопоставим ли е на кредиторите, ако не е регистриран, но е сключен по надлежния ред пред нотариус?
е отрицателен.
Та, за това казах- нищо ново. Вписаният договор ще е отправната ни точка в бъдеще, вкл. и за кредиторите. Движимите, конкретно МПС, са част от имуществото, нали така?!
Може и да е смело, но дори и да не е вписана промяната в КАТ, ако е "избран" реда на имуществените отношения ( за нов брак, а за заварените- погледнете параграфите) и договорът е вписан в АВ...
Действително в СК нов няма срок за вписване промяната в режима, нещо повече- може да се променя ( според мен) колкото пъти решат съпрузите. Явно ще е някаква нова стабилност- още не сме видели последиците от нея.
п.п. Мели, ако не изхождам от меркантилното становище на колегата, трябва да призная, че за мен специално ще е голям батак. Но, ще прилагаме нормите, докато някой от онези 12 дузини не реши да вложи малко мисъл, когато изготвя ЗИД на СК.
п.п. Тук се сетих нещо от близкото минало- идва една руска гражданка с брачен договор... в него бяха уредени вкл. въпросите за всичките им 6 возила. Кое на кого е собственост и няма спор по отношение на него, недвижимото (закупено по време на брака) в РБ и там - описано подробно в договора, кое чия собственост е....Нещата бяха изчистени максимално.