начало

Прокуратурата призова ощетените в аферата BETL да дадат данни за вложените суми Прокуратурата призова ощетените в аферата BETL да дадат данни за вложените суми

Попечителство?

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Попечителство?

Мнениеот Питащ » 17 Дек 2004, 15:09

Здравеите!
Значи имам стара баба, която е напълно дементирала и не може да се грижи сама за себе си! Аз съм далече и знам само това, което ми се казва, та казва ми се, че в момента неината пенсия е на практика замразена, тъй като тя се превежда по сметка в ДСК и права върху сметката има само баба ми!
Баба ми има жив син в България, та какви правни деиствия триабва да се предприемат за да може тези пари да се ползват, тоест по какъв начин може синът й или внукът й да се разпореждат с парите след като тя не е в състояние. Тя има нужда от постоянен контрол и за това сме решили да я дадем в частен старчески дом, та поне пенсията да покрие част от разходите!
Иначе вуйчо ми се е опитал да я гледа, но проблемът е, че дори да я оставиш за 5 минути тя тръгва на някъде, не се пази от колите и пр... и разпознава само най близките хора, но им говорела за неща от преди 20 години............!!!

А и ако нещо знаете за тези старчески домове моля споделете!

Благодаря Ви предварително,

Питащ
Питащ
 

Re: Попечителство?

Мнениеот донна2 » 19 Дек 2004, 11:43

Предполагам,че жената не е поставена под запрещение ,а и нямате такова намерение .
Може с пълномощно ,но явно тя "не е на себе си" и нотариуса би отказал да завери подписа на лице в такова състояние
Съгладно наредбата за пенсиите и осигурителният стаж, считам,че може да поиска пенсията да и се изплаща в дома ,разбира се трябва да подаде заявление за това и да отговаря на разпоредбите на чл.62 от наредбата ето ви реда :
Чл. 62. ал.1 Пенсията може да бъде изплащана в дома на пенсионера по постоянния или настоящия адрес след заявление от лицето до началника на пощенската станция, ако получава пенсия за загубена работоспособност или има навършена 70-годишна възраст.
ал.2В случаите по ал. 1 пенсия и добавките към нея до двукратния размер от социалната пенсия за старост може да се изплаща срещу подпис, без пълномощно, на съпруг (съпруга), на пълнолетни деца или на родители на пенсионера, които следва да докажат това свое качество и да представят документите за самоличност на получателя и на пенсионера.
ал.3 Пенсията и добавките към нея до двукратния размер на социалната пенсия за старост, на лицата с пенсия за загубена работоспособност или с навършена 70-годишна възраст може да се изплаща в пощенските станции при условията и по реда на ал. 2.
ал.4 В случаите по ал. 2 и 3 в графа "Бележки по изплащането" на изплащателния картон задължително се отбелязват родствената връзка и името на лицето, на което е изплатена сумата. Касиерът платец сравнява подписа в документа за самоличност на лицето, което получава сумата, с подписа му в картона. При неправилно изплащане на пенсия сумата се възстановява на териториалното поделение на НОИ по реда на чл. 92, ал. 5.

Ако ще я настанявате в социално заведение,може в дом за стари хора
реда е уреден в НАРЕДБА № 4 от 16.03.1999 г. за условията и реда за извършване на социални услуги

Домовете за стари хора предоставят социални услуги на:
1. лица над 60-годишна възраст;
2. лица над 60-годишна възраст, трудно подвижни или лежащо болни.
В домовете за стари хора, домовете за лица с физически увреждания и домашния социален патронаж се приемат лица, които:не са в състояние сами да организират и задоволяват своите жизнени потребност; имат определена първа или втора група инвалидност и активното лечение за тях е приключило; нямат близки, които да се грижат за тях; не са сключвали договор за предоставяне на собственост срещу задължение за издръжка и/или гледане.
В заведения за социални услуги могат да се приемат и лица, които имат близки, но те: са с определена първа или втора група инвалидност;
са навършили пенсионна възраст - за мъжете 60 години, за жените 55 години;
полагат грижи за тежко болно лице или дете;са ограничени в обитаваната жилищна площ;са в лоши взаимоотношения с лицето, желаещо да ползва социални услуги, доказани със социална анкета.В заведения за социални услуги могат да се приемат и лица, за които не са налице горните условия ако те или техните близки поемат заплащането на такса в размер реалните разходи за издръжка на едно лице в съответното заведение.За прием на лица по ал. 1 в заведенията за социални услуги се предоставят не повече от 20 % от капацитета им.

за справка,чл.15,26,30 от Наредбата
Трябва да се обърнете към социални грижи в съответното населено място
донна2
 

Re: Попечителство?

Мнениеот донна2 » 19 Дек 2004, 12:00

е за частен старчески дом не мога да ти отговоря как стоят нещата с прима
донна2
 

Re: Попечителство?

Мнениеот Питащ » 19 Дек 2004, 16:42

Благодаря Ви много за изчерпателния отговор Донна2. Значи доколкото знам баба ми се е разпоредила преди време пенсията и да бъде изплащана по нейна сметка в ДСК и вуйчо ми (нейният син) ми казва, че от там не можело да се пипнат парите. Мислите ли, че при тези обстоятелсрва синът и би могъл да получи пенсията и срещу подпис.
И още как да рзбирам: "пенсия и добавките към нея до двукратния размер от социалната пенсия за старост" , тоест ако пенсията е по голяма от двукратния размер от социалната пенсия за старост, означава ли че не би могла да бъде получена срещу подпис?
За старческите домове. Значи баба ми има жив син, който се е опитал да се грижи за нея, но тя имала нужда от постоянен надзор, защото оставена сама тругвала да хлопа по вратите на хората или хващала някъде по улиците без да се пази от колите и пр...Тоест физически тя е ОК за възрастта си (над 70 години), но умствено вече не!!! Мислите ли, че при тези обстоятелства тя може да кандидатства за страчески дом?

Дори и да не намерите време да отговорите на навярно объркващите ми въпроси, още веднъж Ви вниманието!

А за частните старчески домове,доколкото разбрах е, щом си плащаш си добре дошъл, но излиза доста скъпо особено за България или поне за нас!

Поздрави,

Питащ
Питащ
 

Re: Попечителство?

Мнениеот донна2 » 19 Дек 2004, 17:07

аз го тълкувам пенсията +добавките
социалната пенсия за старост е 53 лв

мисля,че ще е добре да се обърнеш към НОИ и да го попиташ ,те трябва да имат някакво си там писмо и техния отговор ще е мередодавен
донна2
 


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 39 госта


cron