Страница 1 от 1

Развод и чл. 19 ал. 3 СК

МнениеПубликувано на: 01 Юни 2007, 09:07
от pitasht
Мога ли да съвместя иск за развод и по чл. 19, ал.3 СК за доказване на липсата на принос по отношение на апаратамента на единия съпруг или се гледат отделни дела.
Става въпрос за апартамент придобит по време на брака много след раздялата на двамата съпрузи.
Единият иска да продаде апартамента, но не може да открие другия, защото вече 20 години не знае какво става с него.
Принуден е да иска развод, въпреки, че му е безразлично дали ще има развод или не, но може ли в това дело да иска и доказва, че апартаменът е само негов поради липса на принос на другия съпруг?

МнениеПубликувано на: 01 Юни 2007, 13:40
от pitasht
Попрочетох малко и теорията е на мнение, че мога да предявя установителен иск и по време на брака, за да докажа, че само единият съпруг е собственик поради трансформация на лично имущество.
Всъщност имам и двете хипотези-от една страна съпрузите са живяли отделно над 20 години и няма принос, от друга едното дете /пълнолетно към датата на сделката/ е дало пари за апартамента, така че ако твърдя, че ги е дарило, то мога да ползвам чл. 21, ал.1 СК.
Понеже важното е продажбата на апартамента, май ще си заведа този установелен иск по чл. 21, ал.1.
Май ще пробвам този ред, сигурно ще трябва все пак отделно и развод да искам, но може би първо да се справим с проблема апартамент, за да се продаде и после развод.
Друг вариант е да пробвам така с двата иска наведнъж пък съдът да ми ги разделя, ако сметне, че не могат заедно да се гледат или се направят такива възражения.
По принцип не може делба с развод, но може иск по чл. 28, ал.3 СК с развод, затова си мислех и че това ще стане, не знам, все пак е един установителен иск.