начало

ВАС отхвърли жалба на съдийка, поискала спиране на дисциплинарка срещу нея заради СЕС ВАС отхвърли жалба на съдийка, поискала спиране на дисциплинарка срещу нея заради СЕС

Отново - ИЗДРЪЖКА

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Отново - ИЗДРЪЖКА

Мнениеот treasure » 08 Яну 2008, 13:20

Чл. 85, ал. 1 СК предвижда: „Размерът на издръжката, която родителят дължи на ненавършилите пълнолетие деца. се определя в зависимост от нуждите на децата и възможностите на родителя в граници, установени от Министерския съвет." Смисълът на последното изискване е преодоляването на различията в съдебната практика и по-доброто осигуряване на децата. Въз основа на тази разпоредба бе издадено Постановление на Министерския съвет № 38 от 1 юли 1985 г. (ДВ, бр,. 52 от 1985 г.), с което размерът на издръжката бе определен в границите от 30 до 100 лева за едно дете месечно.
Кодексът обаче предвижда възможности за отклонение и в двете посоки: под долната граница и над горната граница. Това са изключения, допустима при точно определени условия. Съдилищата ги прилагат предпазливо и а редки случаи.
„Размерът на издръжката се определя според нуждите на лицето, което има право на издръжка, и възможностите на лицето, което я дължи."
„Който, като е осъден да издържа свой съпруг, възходящ, низходящ, брат или сестра, съзнателно не изпълни задължението си в размер на две или повече месечни вноски, се наказва с поправителен труд или със задължително заселване" (ал. 1). „Същото наказание се налага и на онзи, който нарочно се постави в невъзможност да дава издръжка било като прехвърли имуществата си, било като не упражнява правата си или по друг начин" (ал. 2).

Имам 2 деца ,получавам издръжка от бившия си съпруг в размер на по 50 лева за всяко едно от децата ,макар че устната ни уговорка пред двамата ни адвокати беше по 80 лв. за всяко едно от децата ,веднага след приключване на делото започнах да получавам по 50 лв. В документите приложени за бракоразводното дело бившият ми съпруг е представил доход от 225 лева месечно което е лъжа защото той живее и работи в Латвия и получава заплатата си в Лата. Въпросът ми е има ли смисъл да завеждам дело за увеличаване на издръжката,защото доходите ми са и без това мижави а делото струва пари ?Как мога да намеря документ с получаваното му възнаграждение за един месец ? Все пак той работи в чужбина .
treasure
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 08 Яну 2008, 11:54

Мнениеот Mishelina » 08 Яну 2008, 21:45

ИЗДРЪЖКА
Право на издръжка
Чл. 79 СК
(2) (Нова - ДВ, бр. 59 от 2007 г., в сила от 01.03.2008 г.) Исковете за издръжка и нейното увеличение се разглеждат по реда на глава двадесет и пета "Бързо производство" на Гражданския процесуален кодекс.

Изменение и прекратяване на издръжката
Чл. 86. При изменение на обстоятелствата присъдената издръжка може да бъде изменена или прекратена.
Това са разпоредби спрямо новия ГПК, но това няма значение в случая.
Трябва да наемете адвокат, който да състави искова молба за увеличаване на издръжката поради промяна в обстоятелствата-по-висок доход.
Difficile est tenere quae acceperis nisi exerceas.
Mishelina
Младши потребител
 
Мнения: 45
Регистриран на: 07 Дек 2006, 13:30
Местоположение: София

Мнениеот system » 09 Яну 2008, 00:20

Няма пречка да заведете дела за увеличаване на издръжката за децата си. Можете да поискате освобождаване от държавна такса от районния съдия, който ще Ви разгледа делото.
Позволете ми обаче да бъда скепчитен към възможноста съдът да увеличи присъдената Ви издръжка от по 50 лева на дете. Не казвам, че това са много пари, но съдилищата се колебаят да присъждат по-големи издръжки. И едно уточнение: разпространено е мнението, че тези размери, които Вие сочите (от 30 до 100 лева) касаят общия размер издръжка, който следва да получават децата от родителите си, а не размера, който единият родител трябва да им плаща. Ще се въздържа от коментар за правилноста на това становище. Но Вие помислете струва ли си да водите дела.
system
Активен потребител
 
Мнения: 1873
Регистриран на: 22 Ное 2007, 10:34

Мнениеот treasure » 09 Яну 2008, 01:15

Благодаря Ви за отговорите .
В момента ми се иска да се върна назад във времето и до края на живота си да си остана стара мома.За децата си не съжалявам ... те са ми единственнота радост, но ме е яд че "бащата" е "баща " само веднъж в годината .Просто не е честно ,не спрямо мен а спрямо децата.
treasure
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 08 Яну 2008, 11:54

Мнениеот barri » 09 Яну 2008, 12:51

първо трябва да намерите начин да докажете, че бащата получава по-големи доходи от тези, които са били установени по делото за издръжка....иначе няма смисъл да си губите парите и времето. Трябва да докажете новите обстоятелства, съмнявам се, че бащата ще изпрати подобен документ от там и сам да се набута, а от тука вие няма как да се снабдите с такъв.
barri
Потребител
 
Мнения: 680
Регистриран на: 19 Юни 2007, 11:42


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 27 госта


cron