начало

Нова мода – съдии искат особени представители да плащат държавни такси и депозити Нова мода – съдии искат особени представители да плащат държавни такси и депозити

Пълномощно за родителски права

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Пълномощно за родителски права

Мнениеот maria_ra4eva » 14 Мар 2007, 13:39

Здравейте! Имам следния въпрос. Имам петгодишно дете, но нямам брак с бащата. Живеем разделени. Той само е признал детето. Аз, майка ми и детето живеем заедно от години. Сега ще пътувам сама в чужбина и ме интересува дали мога да дам на майка ми пълномощно, че тя ще упражнява родителските права докато ме няма. Преди години при нотариус ми бяха направили такова, но сега ходих при адвокат и той ми каза, че с пълномощно не мога да прехвърлям родителски права на никой и че мога само да я упълномощя да ме представлява за получаването на издържката, за пред градината и други такива. Как да постъпя? Благодаря предварително!
maria_ra4eva
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 14 Мар 2007, 13:35

Мнениеот moni_d » 14 Мар 2007, 13:43

Както ви е посъветвал адвокатът
moni_d
Потребител
 
Мнения: 151
Регистриран на: 30 Ное 2006, 16:45

Мнениеот marter » 15 Мар 2007, 12:42

Отговора, който е по-долу, не е точно по зададения въпрос, но може да Ви е от полза :idea:
Извлечение от Закона за закрила на детето:
Предоставяне на мерки за закрила в семейна среда
Чл. 24. (1) (Изм., ДВ, бр. 120 от 2002 г.) Съдействието, подпомагането и услугите в семейна среда се предоставят от дирекция “Социално подпомагане” по искане на родителите, на лицата, на които са възложени родителски функции, или на детето, както и по преценка на дирекция “Социално подпомагане”.
(2) Мерките за закрила по ал. 1 могат да се предоставят и в съчетание с други мерки за закрила по този закон.
Основания за настаняване извън семейството
Чл. 25. (Изм., ДВ, бр. 36 от 2003 г.) Може да бъде настанено извън семейството дете: 1. чиито родители са починали, неизвестни, лишени от родителски права или чиито родителски права са ограничени;
2. чиито родители без основателна причина трайно не полагат грижи за детето; 3. чиито родители се намират в трайна невъзможност да го отглеждат; 4. което е жертва на насилие в семейството и съществува сериозна опасност от увреждане на неговото физическо, психическо, нравствено, интелектуално и социално развитие.
Настаняване извън семейството
Чл. 26. (1) (Изм., ДВ, бр. 120 от 2002 г.; доп., бр. 36 от 2003 г.) Настаняването на дете в семейство на роднини или близки, както и настаняването на дете за отглеждане в приемно семейство или специализирана институция се извършва от съда. До произнасяне на съда дирекция “Социално подпомагане” по настоящия адрес на детето извършва временно настаняване по административен ред.
(2) (Изм., ДВ, бр. 120 от 2002 г.) Искането за мерките по ал. 1 пред съда се прави от дирекция “Социално подпомагане”, прокурора или родителя пред районния съд по седалището на дирекция “Социално подпомагане”.
Временно настаняване по административен ред
Чл. 27. (1) (Изм., ДВ, бр. 120 от 2002 г.) Настаняването извън семейството по чл. 26, ал. 1 се извършва със заповед на директора на дирекция “Социално подпомагане”.
(2) В случаите на настаняване при роднини и близки се взима съгласието на лицето, при което ще бъде настанено детето.
(3) В случаите на настаняване в приемно семейство настаняването се извършва след проверка относно годността на лицата, кандидатстващи за приемно семейство. Настаняването се извършва след сключване на договор с приемното семейство, с който се определя срокът за настаняването, финансирането, правата и задълженията по договора във връзка с отглеждането и възпитанието на детето.
(4) (Изм., ДВ, бр. 120 от 2002 г.) Актовете на директора на дирекция “Социално подпомагане” се издават и обжалват по реда на Закона за административното производство.
Настаняване по съдебен ред
Чл. 28. (1) (Изм., ДВ, бр. 120 от 2002 г.; доп., бр. 36 от 2003 г.) Исканията за налагане на мерките по чл. 26, ал. 1 са подсъдни на районния съд по седалището на дирекция “Социално подпомагане”, извършила временното настаняване по административен ред.
(2) Съдът разглежда незабавно искането в открито заседание с участието на органите или лицата, направили искането, и с участието на детето.
(3) Съдът се произнася в едномесечен срок с решение, което се обявява на страните и се изпълнява незабавно. При определяне на мерките за закрила на детето съдът следва поредността по чл. 26, ал. 1, освен ако това не е в интерес на детето.
(4) Решението подлежи на обжалване пред окръжния съд в седемдневен срок. В случай на подадена жалба или протест съдът насрочва делото в срок не по-дълъг от седем дни. Окръжният съд се произнася с решение, което е окончателно.
(5) Съдът може да промени постановената мярка по искане на лицата по чл. 26, ал. 2, ако това е в интерес на детето.
Основания за прекратяване на настаняването
Чл. 29. Настаняването извън семейството се прекратява:
1.при разваляне на договора;
2.с изтичане на срока;
3.при взаимно съгласие на страните по договора;
4.с осиновяването на детето;
5.с навършването на пълнолетие от детето;
6.с отпадане на основанията по чл. 25;
7.при смърт на съпрузите или на лицето от приемното семейство;
8.при промяна на мярката за закрила.
Ред за прекратяване на настаняването
Чл. 30. (1) (Изм., ДВ, бр. 120 от 2002 г.) Настаняването се прекратява от районния съд по искане на приемното семейство, на дирекция “Социално подпомагане”, на родителите на детето или на прокурора.
(2) (Изм., ДВ, бр. 120 от 2002 г.) Прекратяване на настаняването може да се извърши временно от дирекция “Социално подпомагане” до произнасянето на съда. В този случай дирекция “Социално подпомагане” може да вземе решение относно бъдещото отглеждане и възпитание на детето или да приеме друга временна мярка за закрила, ако това защитава най-добре интереса на детето.
(3) Решението на районния съд може да се обжалва пред окръжния съд. Обжалването не спира изпълнението. Решението на окръжния съд е окончателно и не подлежи на касационно обжалване.
(4) Решението за прекратяване на настаняването се изпълнява по административен ред.
Промяна на мярката за закрила
Чл. 30а. (Нов, ДВ, бр. 36 от 2003 г.) При промяна на мярката за закрила на детето по чл. 4, т. 2, 4 и 5 се спазва редът за настаняване по чл. 26 и 27. :wink:
И АЗ СЪМ ЧОВЕК! (Т. ДЕСКОВА)
marter
Потребител
 
Мнения: 390
Регистриран на: 31 Окт 2006, 09:54

Мнениеот portokal » 15 Мар 2007, 13:40

Явно предлагате детето да бъде настанено по реда на ЗЗДет в семейството на бабата. Супер, само дето преди това трябва да се установи как стоят нещата откъм възможност и т.н. за полагане на грижи от втория му родител.
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5524
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Мнениеот marter » 15 Мар 2007, 16:37

Авторката ясно е казала по-горе, че бащата само е припознал детето, т. е. явно трайно не полага грижи и не се интересува от него :cry: . Причините следва да са неуважителни.. :? . Е, аз давам само идея, а кой по какъв начин ще е възприеме - това си е негов избор, нали?! :wink:
И АЗ СЪМ ЧОВЕК! (Т. ДЕСКОВА)
marter
Потребител
 
Мнения: 390
Регистриран на: 31 Окт 2006, 09:54

Мнениеот nena66 » 18 Апр 2007, 16:18

От една година се опитваме с бабата да отнемем родителските права на бащата, който доказано не полага грижи и то с документи, решения на съда и становища на соц. служби - чрез прокуратурата, защото майката е починала и делото още не може да влезе в съда. :!: :?:
nena66
Младши потребител
 
Мнения: 56
Регистриран на: 23 Май 2006, 10:37


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 40 госта


cron