начало

ВСС вече приема документи за участие на магистрати в пет конкурса за съдилища ВСС вече приема документи за участие на магистрати в пет конкурса за съдилища

жилище след развод

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


жилище след развод

Мнениеот Гост » 27 Яну 2006, 17:05

имам жилище което е придобито преди брака, след развода е присъдено на другата страна по делото за ползване,детето на което плащам издръжка навърши пълнолетие наскоро, как мога да вляза във владение на собствения си недвижим имот?каква е процедурата?
Гост
 

Мнениеот Никой » 27 Яну 2006, 18:00

Как ще бъде присъдено на другата страна като е придобито то Вас преди брака и следователно не влиза в СИО?
Никой
 

Re: жилище след развод

Мнениеот Гост » 27 Яну 2006, 18:11

Anonymous написа:имам жилище което е придобито преди брака, след развода е присъдено на другата страна по делото за ползване,детето на което плащам издръжка навърши пълнолетие наскоро, как мога да вляза във владение на собствения си недвижим имот?каква е процедурата?

със съдебното решение, вероятно жилището е присъдено на родителя, което упражнява род. права. Заведете изплънитилно дело, на основание съд. решение и акта за раждане на детето , или заведете дело за съд. делба и искайте обезщетение за частта, която се пада на вас
Гост
 

Мнениеот Гост » 27 Яну 2006, 18:32

имота е придобит преди брака и е присъден на другия родител,как така ще водя дело за съдебна делба като със съдебно решение е дадено за ползване,т.с. не е признат за собственик;какви права ще има върху имота акто детето е навършило пълнолетие.
Гост
 

Мнениеот Гост » 27 Яну 2006, 18:45

След навършване на пълнолетие от детето и щом апартамента е предоставен за ползване до тази дата, то оттук насетне бившата ви съпруга и детето обитават вашето жилище без да имат правно основание за това. Така че действайте все едно имате нежелани наематели в собствения си имот. Ако искате да напуснат - първо ги поканете с нотариална покана, ако не го сторят - дело по общия ред. Другия вариант е да ги оставите срещу пазарен наем.
Гост
 

Мнениеот no name » 27 Яну 2006, 21:01

Между другото за времето, в което бившата Ви съпруга е живяла в личното ви жилище, независимо, че това е станало по силата на съдебно решение, тя ви дължи наем. В този смисъл има съдебна практика на ВКС. Ако след като отправите нотариална покана и в указания в нея срок жилището не бъде освободено може да искате от съда възстановяване на владението по административен ред на основание чл.126ж, ал.2 ГПК.
no name
 

Мнениеот Пантер » 27 Яну 2006, 22:57

Послушайте горното мнение и аз го споделям
Пантер
 

Мнениеот Гост » 29 Яну 2006, 18:32

цъцъцъ
правете разлика между ПРАВО НА ПОЛЗВАНЕ И ПРАВО НА СОБСТВЕНОСТ

ТОЙ СИ Е СОБСТВЕНИК И ВИНАГИ МОЖЕ ДА ИСКА ДЕЛБА ...

КОЛКОТО ДО ПРАВОТО НА ПОЛЗВАНЕ -ДА -СЪДЪТ ГО Е ПРЕДОСТАВИЛ НА СЪПРУГА, ПРИ КОГОТО СА ОСТАВЕНИ ЗА ОТГЛЕЖДАНЕ И ВЪЗПИТАНИЕ ДЕЦАТА ...

СЪДЪТ Е ПРИСЪДИЛ ПОЛЗВАНЕТО НА ЖЕНАТА - НО ЖИЛИЩЕТО СИ Е СОБСТВЕНОСТ НА МЪЖА .. -ИМА ТАКАВА ВЪЗМОЖНОСТ В СК -дори жилището може да е собственост на родителите на единия и да се предостави за ползване на другия - но само за определен период ...
Гост
 

Мнениеот Ем » 31 Яну 2006, 09:08

Налице е не присъждане собствеността, а ползване на Вашето жилище от страна на бившата Ви съпруга най- вероятно до момента, до който детето Ви навърши пълнолетие. След този момент имате право да изисквате да Ви бъде възстановено ползването, т.е. да Ви бъде предаден имота. Пуснете една нотариална покана при липса на доброволно освобождаване на жилището и искайте с нея и наем от бившата си съпруга. За детето си сам преценете, дали ще постъпите по същия начин, считам, че тук въпросът е по- деликатен. Ако не Ви бъде възстановено ползването след определения от Вас в тази покана срок ще се наложи да заведете иск по ЗС като неползващ собственик срещу ползващият несобственик. Сам не можете да направите нищо без доброволно съгласие на насрещната страна, налице ще е самоуправство ако решите да си "влезете" сам.
Ем
 

Мнениеот Гост » 04 Фев 2006, 22:57

явно до сега само мъже отговарят.Я се поставете на мястото на жената,ако нопример няма и жилище където и да живее,а детето и вече е пълнолетно.Всичко е за конкретният случай,но все пак тя е майка на детето ти.На улицата ли ще я оставите?
Гост
 


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 63 госта


cron