начало

Възпитаниците на кои университети управляват съдебната власт Възпитаниците на кои университети управляват съдебната власт

обезщетение за отглеждане на дете до 2 г.

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


обезщетение за отглеждане на дете до 2 г.

Мнениеот Гост » 10 Яну 2006, 13:56

Получавам 50% от размера на обезщетение за отглеждане на дете до 2 год (65 лв)., т.к. ходя на работа. Но за месец 12.2005 г. получих само 49,50 лв.
Учителка съм и съм участвала 5 дни в учителската стачка през същия месец. Основание ли е това да ми бъде намалено обезщетението, което получавам?
Гост
 

Мнениеот net » 12 Яну 2006, 08:46

Да, основателно е. През тези дни явно не сте били на работа. Ако сте в болнични например, също ще ви начислят по-малко обезщетение за майчинство.
net
 

Мнениеот Гост » 12 Яну 2006, 15:28

net написа:Да, основателно е. ...


Въз основа на кой нормативен акт?
Задавам този въпрос, т.к. от НОИ ми отговориха, че работодателя неправомерно е намалил обезщетението!!!
Гост
 

Мнениеот net » 13 Яну 2006, 09:08

Чл.164 (5) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г., изм. - ДВ, бр. 1 от 2002 г., в сила от 01.01.2002 г.) В случаите, когато не се ползува отпуск по ал. 1 или лицето, което ползува такъв отпуск, прекъсне неговото ползуване, на майката (осиновителката), ако работи по трудово правоотношение, се изплаща парично обезщетение от Държавното обществено осигуряване. /КТ/

Обезщетение при неизползване на допълнителния платен отпуск за отглеждане на малко дете

Чл. 54. (*) (1) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 1 от 2002 г., в сила от 01.01.2002 г., доп. - ДВ, бр. 112 от 2003 г., в сила от 01.01.2004 г.) В случаите, когато не се ползва допълнителният платен отпуск за отглеждане на малко дете или лицето, което ползва такъв отпуск, прекъсне неговото ползване, на майката (осиновителката) се изплаща парично обезщетение в размер 50 на сто от обезщетението по чл. 53, ако тя е осигурена за всички осигурени социални рискове, включително и без трудова злополука и професионална болест и безработица и ако е имала право на обезщетение по чл. 52а.
(2) (Доп. - ДВ, бр. 1 от 2002 г., в сила от 01.01.2002 г.) Ако майката (осиновителката) е починала, лишена е от родителски права или упражняването на родителските права върху детето е предоставено на бащата (осиновителя), това обезщетение се изплаща на бащата (осиновителя), а ако той е починал - на настойника. Обезщетението се изплаща, ако лицето, поело отглеждането на детето, е осигурено като работещо по трудово или служебно правоотношение или за своя сметка за всички осигурени социални рискове, както и когато не е осигурено за трудова злополука, професионална болест и безработица.
(3) Обезщетението по ал. 1 и 2 не се изплаща, ако детето е настанено в детско заведение на пълна държавна издръжка./КСО/
Това са нормативните уредби и наистина от тях не става много ясно. Ако от НОИ ги дават работодателят Ви какво го бърка да Ви ги начисли.
net
 

Мнениеот Гост » 13 Яну 2006, 09:55

Аз считам, че от НОИ, сега НАП, са Ви отговорили правилно. Обезщетението в размер на 50% от 160.00 /от тази година вече/ не съставлява част от трудовото възнаграждението, то не се заплаща за положен труд, а за това, че през периода, през който майката е можела да се възползва от правото си да получава обезщетение за отглеждане на дете до 2 г. възраст и не се е възползвала от него, а е продължила да работи по трудов договор. Текстът на КСО не изисква тези 50% да се изплащат само за реално отработени дни. Ако майката е в болнични или в отпуск това обезщетение също се дължи. Когато лицето стачкува законът предвижда неизплащане на работна заплата, което е друг вид плащане, извършвано на друго основание. Такова незаплащане на обезщетение от категорията на горепосоченото не се предвижда в нормативните актове, още повече, че същото не е за сметка на работодателя.
Гост
 


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 51 госта


cron