начало

Пленумът на ВСС стартира втора процедура за избор на шеф на ВАС Пленумът на ВСС стартира втора процедура за избор на шеф на ВАС

Овластяване и упълномощаване

Виртуална приемна - кажете това, което мислите, за това, което искате!
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Овластяване и упълномощаване

Мнениеот hristev » 18 Апр 2023, 16:26

Здравейте, колеги!

Твърдя, че "овластяване" и "упълномощаване" са термини, с различно значение. Наблюдавам обаче, че се използват като "термини-синоними". В съдебната практика също го набюдавам, в администрацията - да не говорим. Считам това за неправилно.

Трябва да е теоритичен труд, нещо строго академично. От "мастит автор". Да ги "удрям по главите при нужда".

Коя книга да прочета ?
hristev
Потребител
 
Мнения: 449
Регистриран на: 14 Юни 2022, 10:07

Re: Овластяване и упълномощаване

Мнениеот ivanov_p » 18 Апр 2023, 17:28

Едва ли мастити автори са писали по този въпрос, още повече "овластявам" няма легално определение, поне аз не знам. Разликата обаче е голяма, упълномощения действа от името на упълномощителя, а овластения - от свое име.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4503
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Овластяване и упълномощаване

Мнениеот kalahan2008 » 21 Апр 2023, 09:41

Упълномощаването е вид овластяване. В чл. 39 и 43 ЗЗД изрично се говори за "овластяване" при упълномощаването.
Упълномощаването е едностранна гражданско правна сделка, а на основание чл. 44 ЗЗД правилата за договорите се прилагат и за едностранните сделки.
Овластяването е по-общо понятие: обхваща и случаите на овластяване по силата на закона или от държавен орган. Например: в чл. 134 ЗЗД (сурогационен иск) е посочено, че съдът "овластява" кредитора да упражни иск от името на длъжника. Друг пример: съгласно чл. 75 ЗЗД изпълнението на задължението трябва да бъде направено на кредитора или на овластено от него, от съда или от закона лице.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4239
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Овластяване и упълномощаване

Мнениеот ginafoster » 12 Май 2023, 12:42

Една книга, която може да бъде полезна за разбирането на разликата между „овластяване“ и „овластяване“ е „Овластяването отнема повече от минута“ от Кен Бланчард, Джон П. Карлос и Алън Рандолф. Книгата обсъжда значението на овластяването на работното място и предоставя практически стратегии за постигането му. Може също да помогне да се изследват академични списания и статии по темата за овластяването, за да се придобие по-задълбочено разбиране на теоретичните разлики между двата термина. www.mygeorgiasouthern.edu
ginafoster
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 10 Май 2023, 14:59


Назад към Общи дискусии


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 28 госта


cron