Тоест трябва да чакам докато се наводня за да извърша ремонта? Или да подменя теракота и фаянса и чак след 2 години когато като по чудо всички съкооператори се решат да направят ремонта да разбия току-що сменените плочки за да може да подменят тръбите?
Блока е въведен в експлоатация преди 48 години. Значи тръбите са поне на 50. Положението е предаварийно от около 25 години. Кърпи се с парче гума стегната със скоба върху теча. В момента във "ведомостта" се числят 18 живущи, от които 13 пенсионера, 1 безвъзвартен пияница, 1 с изцяло нетрудови доходи и 3 (трима) работещи. Събирането на 1 500 лева може да продължи между 2 и 4 години. Аз чаках дете когато почнах ремонта. Мислите ли че ще седна да правя ремонт с бебе на 1-2 години вкъщи? Начина на финансиране на ремонта изобщо не засягаше етажната собственост, касата и общото събрание. А някой да ми посочи как може да бъда признат за виновен за това, че със собствени средства съм подменил частта от общата инсталация, минаваща през моя имот. При това абсолютно безплатно за другите живеещи, и при създаване на минимални неудобства за тях.
Да, правно издържания вариант е:
1. Решение на ОС за извършване на ремонта - избор на изпълнител, разглеждане на оферти, съгласие за цена;
2. Определяне на срок за започване и събиране на пари.
3. Който не е дал пари - другите поемат неговия дял и после по съдебен ред изискват възстановяването
И подводните камъни (в моя случай, предполагам и в много други):
По т. 1 - 13 пенсионера посмъртно не могат да бъдат убедени че трябва да дават по 10 лева всеки месец отгоре на 10-те, дет ги дават сега
По т. 2 - срока мен не ме устройваше - след 2 години аз трябваше да имам хигиенична баня и тоалетна заради детето, а ремонт по това време не ме устройваше. Ако трябваше да избирам между къпане на бебе в мухлясала баня и наказание (какво и от кого би могло да е то? Вероятно "мъмрене в писмен вид, закачено на таблото за обяви на ЕС"?
) познайте какво бих избрал.
По т. 3 - пияницата "виси" на касата на ЕС с вноски за около 6 месеца назад. Няма друго имущество, вътре няма нищо, което да бъде продадено от ЧСИ, така че пари от него няма как да се вземат. Индивида с изцяло нетрудови доходи също не може да бъде задължен да внася каквато и да било сума - той просто няма никакви доходи и никакво имущество... Поне плаща по някой лев от време на време, така че гледам да не питам много-много
Половината от пенсионерите нямат пари за лекарства, абсурд е да се вземе нещо от тях. А и с тия хора смятам да живея още години напред, намесването на съдия, изпълнителни листове и запори на имущества никак няма да помогне за добрите междусъседски отношения. Много по-страшна заплаха ще е ако заявя, че няма да помогна на екипа на "Бърза помощ" да ги изнесат в одеалото, като дойде и техния ред... (боже, какъв черен хумор ме е налазил днес...)
Та така... форума е юридически, но не във всички случаи написаното в дебелите правни книги е правилното решение. Аз си позволявам да давам съвети за това как проблема може да се реши най-безболезнено, независимо дали начина е юридически издържан.