начало

Столичните адвокати призоваха ВСС да провери поведението на прокурори по случая със съдия Мирослав Петров Столичните адвокати призоваха ВСС да провери поведението на прокурори по случая със съдия Мирослав Петров

Първи ден болнични - обезщетение или възнаграждение?

Дискусии и предложения по проекти за закони


Първи ден болнични - обезщетение или възнаграждение?

Мнениеот prnedev » 15 Апр 2007, 02:59

dask написа:От доста години по ред причини участвам пряко в проектите за изменения в КТ и в подзаконовите актове и макар и с болка искам да споделя, че начина по който се променя трудовото законодателство не е точно този, който съответства на общочовешката представа за справедливост.


Ако участвате пряко и в проектите за изменения на КСО и в подзаконовите актове... доста благословии сте отнесли :roll:, а и ще продължавате да отнасяте :evil: :twisted:

И като подкарахме темата :-) Едно бързо тълкуване, съвсем накратко - какво е това - обезщетение или възнаграждение -

Та - чл.162 ал.3 КТ - За времето на отпуск поради временна неработоспособност на работника или служителя се изплаща парично обезщетение в срокове и размери, определени от отделен закон.

КСО
чл.40 ал.1 Осигурените лица за всички осигурени социални рискове, за всички осигурени социални рискове без трудова злополука, професионална болест и безработица или за всички осигурени социални рискове без безработица имат право на парично обезщетение вместо трудово възнаграждение за времето на отпуск поради временна неработоспособност, ако имат най-малко 6 месеца осигурителен стаж.

И вече интересното

КСО чл. 40 ал.4 Осигурителят изплаща на осигуреното лице за първия работен ден от временната неработоспособност среднодневното брутно възнаграждение за месеца, в който е настъпила временната неработоспособност, но не по-малко от среднодневното уговорено възнаграждение.

От тук вече и безумията :-D, които ни бъркат в работата -

НАЦИОНАЛЕН ОСИГУРИТЕЛЕН ИНСТИТУТ
ГЛАВНА ДИРЕКЦИЯ "ОСИГУРИТЕЛНИ ВНОСКИ И КРАТКОСРОЧНО ОСИГУРЯВАНЕ"
Изх. № 91-01-23/18. 01. 2007 г.
ОТНОСНО: възникнали въпроси по правото на парични обезщетения за временна неработоспособност и майчинство от 1 януари 2007 г.

3. Съгласно новата редакция на чл. 40, ал. 4 от КСО осигурителят изплаща на осигуреното лице за първия ден от временната неработоспособност среднодневното брутно възнаграж-дение за месеца, в който е настъпила неработоспособността, но не по-малко от среднодневното уговорено възнаграждение. Разпоредбата се прилага само за случаите, когато временната неработоспособност е настъпила след 31 декември 2006 г. Съгласно чл. 40, ал. 4 от КСО за първия работен ден от настъпването на временната неработо-способност работодателят изплаща трудово възнаграждение, а не парично обезщетение за временна неработоспособност за всеки период на временна неработоспособност. Осигурителят не изплаща за първия ден от временната неработоспособност среднодневното брутно възнаграждение в случаите, когато временната неработоспособност продължава без прекъсване; когато няма прекъсване във временната неработоспособност, независимо че може да е констатирана с първични болнични листове; в случаите по чл. 42, ал. 2 от КСО, както и в случаите при бременност и раждане. Паричните обезщетения на самоосигуряващите се лица за целия период на временната неработоспособност и при бременност и раждане също са за сметка на ДОО. Изплащането на възнагражденията за първия работен ден от настъпилата временна неработоспособност не се ограничава до 15 работни дни през календарната година.

И веселата историйка, като се намесят вашите хора :-D

Изображение
prnedev
Активен потребител
 
Мнения: 1956
Регистриран на: 29 Ное 2005, 23:12
Местоположение: София/Велико Търново

Мнениеот mitko6 » 15 Апр 2007, 10:59

Това се нарича несъвършенна законодателна техника, но кои сме ние, та да искаме съвършенство, Недев :wink: :D и то от нашите законотворци. Наистина един добър юрист това законодателно двусмислие не би го объркало, като проведе систематическо и логическо тълкуване на тези правни норми, но за администрацията на НОИ, както и за друга администрация, би било твърде смущаващо, защото без указания на по-горестоящи органи тя не може да мисли, а прилага сляпо закона. Поради тази причина благодаря ти, че намираш подобни противоречия и в цялост ни ги предоставяш (заедно с цялата "преписка") :P .
mitko6
Потребител
 
Мнения: 514
Регистриран на: 26 Окт 2006, 23:57


Назад към Обсъждане на законопроекти


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 28 госта


cron