начало

Парламентът отказа да свали имунитетите на Джейхан Ибрямов и Марио Рангелов Парламентът отказа да свали имунитетите на Джейхан Ибрямов и Марио Рангелов

"Неплатен,непълен работен ден" от battman

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


"Неплатен,непълен работен ден" от battman

Мнениеот c_welinowa » 09 Сеп 2009, 22:47

Неплатен, непълен работен ден...

Изпратено на: 09 Сеп 2009 05:49 pm
От: battman
До: c_welinowa
Здравейте,
Видях ваше мнение по темата за непълен работен ден.
Нашата фирма е малка около 20 човека. Миналия месец манаджера ( ние сме клон на чуждестранна фирма ) заяви , че като мине месеца, който е нямал много работа ще си пуска неплатен със задна дата. Той посочи няколко човека, които отказаха да си пуснат молби.
Той не се отказва от идеята си и каза, че иска да пести пари и затова има три варианта - неплатен, непълен работен ден, анекс за намаляване на заплатата.
Тъй като за неплатения и анекса не може да ни накара на сила да подпишем, въпроса ми е може ли да ни принуди да сме на намален работен ден?
Тъй като прегледах закона, където пише, че трябва да има съгласието на някакви представители на работниците, а такива нямаме и сме пръснати из цяла България. Възможноли е да намали работния ден?
Опасенията са ни че искат или сами да напуснат някой от нас или да сме на по ниска заплата и като съкратят някои съотвено да му дадат по-ниски обезщетения.
Тъй като срока в договора ни е 3 месеца предизвестие и поради големия обем на работа до сега, имаме по 60 70 дена не взети отпуски, предполагаме, че искат да спестят от тези суми.
Какви са ходовете, които можем да предприемем?
Ако можете да отговорите ще ви бъда благодарен :) .
Поздрави

Колеги, пускам направо темата тук, за да си кажете и вие мнението. За съжаление, на потребителя не са му активирани личните съобщения.
Последна промяна c_welinowa на 09 Сеп 2009, 23:19, променена общо 1 път
"Вярвам защото е абсурдно. Ако беше достоверно щях да знам"
e-mail: c_welinowa@abv.bg
c_welinowa
Младши потребител
 
Мнения: 52
Регистриран на: 18 Мар 2003, 10:04

Re: "Неплатен,непълен работен ден" от battman

Мнениеот c_welinowa » 09 Сеп 2009, 23:18

battman,

Съгласно чл. 138, ал. 1 и ал. 2 от КТ страните по трудовия договор могат да уговарят работа за част от законоустановеното работно време (непълно работно време). В тези случаи те определят продължителността и разпределението на работното време. При непълно работно време месечната продължителност на работното време на работниците и служителите е по-малка в сравнение с месечната продължителност на работното време на работниците и служителите, които работят по трудово правоотношение на пълно работно време в същото предприятие и изпълняват същата или сходна работа. Когато на същата или на сходна работа няма заети работници и служители на пълно работно време, сравнението се прави спрямо продължителността на месечното работно време на останалите работници и служители в предприятието.

Чл. 138а. (Нов - ДВ, бр. 48 от 2006 г., в сила от 01.07.2006 г.) (1) При намаляване на обема на работа работодателят може да установи за период до три месеца в една календарна година непълно работно време за работниците и служителите в предприятието или в негово звено, които работят на пълно работно време, след предварително съгласуване с представителите на синдикалните организации и на представителите на работниците и служителите по чл. 7, ал. 2.

(2) Продължителността на работното време по ал. 1 не може да бъде по-малка от половината от законоустановената за периода на изчисляване на работното време.

(3) С оглед създаване на възможност за преминаване от пълно на непълно работно време или обратно работодателят:

1. взема под внимание молбите на работниците и служителите за преминаване от работа на пълно работно време на непълно работно време, независимо дали молбите са за същото или за друго работно място, когато съществува такава възможност в предприятието;

2. взема под внимание молбите на работниците и служителите за преминаване от работа на непълно работно време на работа на пълно работно време или за увеличаване продължителността на непълното работно време, ако възникне такава възможност;

3. предоставя своевременно на подходящо място в предприятието писмена информация на работниците и служителите за свободните работни места и длъжности при пълно и непълно работно време, за да се улесни преминаването от работа на пълно работно време на работа на непълно работно време или обратно; тази информация се предоставя и на представителите на синдикалните организации и на представителите на работниците и служителите по чл. 7, ал. 2;

4. предприема мерки за улесняване на достъпа до работа на непълно работно време на всички нива в предприятието, включително за длъжностите, изискващи квалификация, и за ръководните длъжности, и при възможност за улесняване достъпа на работниците и служителите, които работят на непълно работно време, до професионално обучение с цел да се увеличат възможностите за израстване в кариерата и професионалната мобилност.

Едно допълнение към чл. 138а - съгласно § 3б от 1 януари 2009 г. до 31 декември 2009 г. след предварително съгласуване с представителите на синдикалните организации и с представителите на работниците и служителите по чл. 7, ал. 2 периодът, за който се въвежда намаленото работно време по чл. 138а, ал. 1, може да бъде удължен с още три месеца.

Съгласно ПМС N 44/19.02.2009 г. за определяне на условията и реда за изплащане на компенсации на работници и служители, за които е установено непълно работно време, в икономическите сектори "индустрия" и "узлуги" в сила от 27.02.2009 г., на работници и служители от икономическите сектори "Индустрия" и "Услуги", за които е установено непълно работно време при условията и по реда на чл. 138а, ал. 1 и § 3б от преходните разпоредби на Кодекса на труда (КТ), могат да се изплащат компенсации.Компенсациите се изплащат, когато продължителността на установеното непълно работно време е половината от законоустановената продължителност за месеца или за периода на изчисляване на работното време.
Компенсацията за един работник или служител е до 120 лв. месечно, като конкретният размер се изчислява в зависимост от действително отработеното време през месеца.
Така определените категории лица имат право на компенсация еднократно в рамките на една календарна година и за срок не повече от 3 последователни месеца в рамките на периодите по чл. 138а, ал. 1 и § 3б от преходните разпоредби на КТ.
Максималният месечен размер на компенсацията се изплаща на работници и служители, които през месеца са работили на непълно работно време, равняващо се на половината от законоустановената продължителност на работното време и пълен работен месец.
"Вярвам защото е абсурдно. Ако беше достоверно щях да знам"
e-mail: c_welinowa@abv.bg
c_welinowa
Младши потребител
 
Мнения: 52
Регистриран на: 18 Мар 2003, 10:04

Re: "Неплатен,непълен работен ден" от battman

Мнениеот battman » 10 Сеп 2009, 16:35

не знам за личните...гледах , но не знам откъде се активират.
Благодаря за отговора. Интересува ме за непълният работен ден каква е практиката без съгласия на работника може ли да бъде сложен на непълен работен ден ?
battman
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 09 Сеп 2009, 17:27

Re: "Неплатен,непълен работен ден" от battman

Мнениеот JoyBringer » 10 Сеп 2009, 19:22

чл. 119 КТ също дава опция за установяване непълен работен ден.
JoyBringer
Потребител
 
Мнения: 140
Регистриран на: 05 Ное 2006, 18:01
Местоположение: София


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 39 госта


cron