начало

ВСС вече приема документи за участие на магистрати в пет конкурса за съдилища ВСС вече приема документи за участие на магистрати в пет конкурса за съдилища

Ненормиран работен ден + извънреден труд

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Ненормиран работен ден + извънреден труд

Мнениеот tati_go » 05 Фев 2008, 21:49

Служител работи на ненормиран работен ден.
Може ли работодателят да му възлага работа преди началото на работното време?
Това извънреден труд ли е?
Аватар
tati_go
Потребител
 
Мнения: 158
Регистриран на: 14 Авг 2007, 09:59

1

Мнениеот TEREZADESKOVA » 07 Фев 2008, 09:05

Не. При ненормирано работно време за извънреден се счита трудът, положен в почивните дни (събота и/или неделя) и в празнични дни. В делничните дни, ако работникът (служителят) престира труда си извън работно време - не се заплаща допълнително (освен доплащането за нощен труд), а се полага допълнително отпуск.
Пръв сред равни - за правата и правилата в един по-добър свят!
TEREZADESKOVA
Младши потребител
 
Мнения: 55
Регистриран на: 28 Яну 2008, 10:10

Мнениеот sunrise » 07 Фев 2008, 12:38

Чл. 139а. (Нов - ДВ, бр. 48 от 2006 г., в сила от 01.07.2006 г.) (1) Поради особения характер на работата работодателят след консултации с представителите на синдикалните организации и с представителите на работниците и служителите по чл. 7, ал. 2 може да установява за някои длъжности ненормиран работен ден.
(2) Списъкът на длъжностите, за които се установява ненормиран работен ден, се определя със заповед на работодателя.

(3) Работниците и служителите с ненормиран работен ден са длъжни при необходимост да изпълняват трудовите си задължения и след изтичането на редовното работно време.
(4) В случаите по ал. 3 работниците и служителите имат право освен на почивките по чл. 151 и на почивка не по-малко от 15 минути след изтичането на редовното работно време.

(5) В случаите по ал. 3 общата продължителност на работното време не може да нарушава непрекъснатата минимална междудневна и седмична почивка, установена с този кодекс.

(6) Работата над редовното работно време в работни дни се компенсира с допълнителен платен годишен отпуск, а работата в почивни и празнични дни - с увеличено възнаграждение за извънреден труд.
От това ясно се вижда, че се касае за времето след завършване на работния ден, а не преди него. В противен случай се касае за извънреден труд, който по принцип е забранен. Трябва да се има пред вид ,че не трябва да се нарушава междудневната почивка.
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3621
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 69 госта


cron