начало

Отнемането на коли от пияните и дрогираните шофьори стигна и до съда в Люксембург Отнемането на коли от пияните и дрогираните шофьори стигна и до съда в Люксембург

Дължа ли предизвестие?...

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Дължа ли предизвестие?...

Мнениеот surround » 01 Юли 2007, 14:55

Здравейте,

На 14 дек.2006 г сключих трудов договор с клауза за изпитване 6м. В договорът пише, че служителят ще постъпи на работа от 18 дек.2006 - реално бе така.

Срока за изпитване е сключен в полза на работодателя.(може да прекрати без предизвестие).

Ползвал съм 7 дни платен отпуск. (6дни за 2007+1 за 2006)

На 21.06.2007г подавам заявление и прекратявам договора считано от тази дата...същия ден напускам! Посочил съм основание чл. 71 ал. 1(не видях друго основание за прекратяване.

1. Работодателят твърди, че договорът ми е безсрочен и аз му дължа уговореното (в договора)60 дни предизвестие. Мисля, че не е прав, заради чл.70 ал.4?!?
2. В случай, че съм в срока за изпитване Работодателят би ли могъл да стъпи на чл.70 ал. 3 и да каже, че му дължа предвидените в КТ 30 дни предизвестие. ???? (ако ги спазя не се ли завъртаме в кръг?)
3. Не ми изплаща изработеното възнаграждение за м.юни до дата на напускане , не ми изплаща 4 дни неизползван отпуск въз основа на (т.1 или евентуално т.2 по-горе). Има ли право на това?
4. Как мога да защитя правата си в случай, че съм прав или в сличай, че работодателят посочи "неправилно/неточно" основание!?

Благодаря предварително всички отзовали се!

ПС:
С какъв документ се удостоверява прекратеното ТПО? (заповед на работодателя...?)
surround
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 01 Юли 2007, 14:25

Мнениеот monteskio » 01 Юли 2007, 23:00

Здравейте,

В конкретния случай нито Вие нито работодателят Ви сте прави.

На първо място Вие не можете да прекратите договора си, считано от момента на подаване на заявлението си. Това е така, понеже не е уговорена във ваша полза такова право, а към момента на подаването му, е бил в сила договора със срок за изпитване. Вие можете да прекратите договора си, съгласно вида на окончателния договор, по повод на който се провежда изпитването. Ако вида на този договор, не е уговорено в договора със срок за изпитване, то се приема, че този окончателен договор е безсрочен. В тази връзка Вие можете да прекратите договора си с едномесечно предизвестие. Ако не спазите срока на предизвестие - напуснете след като сте подали заявлението, то вие дължите на работодателя си обезщечение в размер на бр.си трудово възнаграждение. Това обезщетение не може да се задържи от работодателя. Той следва да води иск пред съда за това си вземане спрямо Вас.

Повече относно същността на договора със срок за изпитване и възможността за неговото прекратяване можете да прочетете тук: http://lex/bg/members/monteskio/

УСПЕХ !
"Divide еt impera" !
monteskio
Активен потребител
 
Мнения: 1637
Регистриран на: 04 Юли 2003, 12:51
Местоположение: Варна

Мнениеот drept » 02 Юли 2007, 08:37

Здравейте,
колегата Монтескьо е прав с изключение на срока на предизвестието.
Така както сте описали нещата следва:
1. договорът Ви се счита за безсрочен, в рамките на който е уговорен срок за изпитване в полза на работодателя. Щом работодателят Ви претендира за 60 -дневно предизвестие, приемам че срокът на предизвестие за двете страни е 2 месеца. Така, че Вие дължите 2-месечно предизвестие, което трябва да отработите, считано от датата на пускането на предизвестието, или да заплатите в размер на 2-месечното Ви брутно трудово възнаграждение.
drept
Младши потребител
 
Мнения: 58
Регистриран на: 03 Окт 2006, 12:07

Мнениеот monteskio » 02 Юли 2007, 09:57

Здравейте,

В отговорът си по-горе, посочих че съобразно общия принцип при безсрочен тр. договор предиестието е един месец.
Разбира се, че след като има уговорено предизвестие от два месеца, то и обезщетението е в размер на две бр. тр. възнаграждения. В тази връзка уточнението на "drept" е правилно.

УСПЕХ !
"Divide еt impera" !
monteskio
Активен потребител
 
Мнения: 1637
Регистриран на: 04 Юли 2003, 12:51
Местоположение: Варна

Мнениеот surround » 02 Юли 2007, 11:25

Благодаря ви за отговорите!

В случая "....след този срок договорът се счита за безсрочен, като при прекратяване станите дължат 60 дни предизвестие" перифразирам 80-90% точно.

Считам, че тъй като към тази дата съм бил в срока за изпитване му дължа 30 дни -> една брутна заплата обещетение.

1. В случая работодателя ми удържа 1/2 от нето възнаграждението, осигурява ме и плаща данъка(от мое име) до 21 юни?....и спира да търси каквото и да било от мен.
Най-логично е да спра до тук!

В случай, че успея да накарам работодателя първо да ми плати(КАК?) и после да си търси вземането...Задължен ли е той да води делото в моя град(по ЛК съм от Плевен и за момента нищо офоциално не ме свързва със Сф)...Т.е. Работодателя едва ли ще напрви тези разходи.
Наясно съм, че ако реши да си търси вземането 90% ще го получи, освен това ще се наложи да покрия разходите по делото?

2. Какво става обаче с обезщетението за неизползван платен годишен отпуск? Деликатаното е, освен този 6 м стаж имам от година по-рано 2м на 4ч работен ден (всичко документирано).

=>В случая май нямам право по КТ на този отпуск, но мога ли да стъпя на това, че работодателя ми в договора ми дава това право и аз съм се възползвал от него нееднократно?
surround
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 01 Юли 2007, 14:25


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 53 госта


cron