начало

Прокуратурата призова ощетените в аферата BETL да дадат данни за вложените суми Прокуратурата призова ощетените в аферата BETL да дадат данни за вложените суми

Дисциплинарно уволнение

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Дисциплинарно уволнение

Мнениеот happy » 17 Дек 2005, 16:15

Може ли да се наложи дисциплинарно уволнение заради неизпълнение на следната устна заповед:

-директорът казал на служителя да отвори склада за резервни части, на който е материално отговорно лице, за да поставят там коледните подаръци за служителите,

-служителят отговорил, че няма място и затова да се потърси друго помещение,

- след края на работното време директорът запечатва склада и на другата сутрин съобщават на служителя, че е дисциплинарно уволнен за неизпълнение на заповед?
Моля да ми помогнете.
Благодаря предварително.
happy
 

Мнениеот Гост » 17 Дек 2005, 18:00

това което си написал е като в бразилски сериал. ако е истина и имаш ПИСМЕНИ документи за уволнението си 100% си спечелил делото. по вероятно е нещо да си премълчаваш. има си КТ по което се правят наказанията. прочети го да си наясно с правата си.
Гост
 

Мнениеот хепи » 18 Дек 2005, 12:34

Нищо не премълчавам.
Складът е запечатан в петък вечер.
В събота, когато служителят е дежурен и като отива на работа му съобщават, че е уволнен дисциплинарно и му казват да си отива.
Заповед не е връчена, защото е събота и администрацията не работи.
Прочетох в КТ.
Служителят не е конфликтен човек, не отстъства, не закъснява, работи десетина години във фирмата, почти не е ползвал болнични, не е бил в конфликт нито с персонала, нито с ръководството.

Предпологам, че като отиде в понеделник на работа ще му връчат заповед.

Подаръците са пристигнали с кола /не е шейната на Дядо Коледа :wink: / в извън работно време.
Служителят не е бил предупреден да остане да ги приеме. Той по принцип не е конфликтен и ако са го предупредили е щял да остане.

Трябва ли да има писмено нареждане да остане извън работно време, защото устно няма, но винаги някой може да преиначи думите?

Какво да направи, да приеме ли заповедта?

Може ли да ангажирам някой адвокат, ако възникне конфликт в понеделник и откъде? Става въпрос за София.
хепи
 

Мнениеот Гост » 18 Дек 2005, 13:40

като дойде понеделник и ви връчат заповедтта прочетете я внимателно. не ПОДПИСВАЙТЕ нищо ако не сте съгласен. имате срок в който да отговорите пише го в КТ. А щом като твърдите че сте чели КТ трябва да сте видели че без да са ви поискани писмени обяснения уволнението не е издържано. Трудовите дела са безплатни. Всеки имащ диплома за адвокат трябва да може да реши този въпрос.
Гост
 

Мнениеот Гост » 18 Дек 2005, 20:54

Благодаря. Да, прочетох за писмените обяснения.
Обаче за срока не видях :roll:
Гост
 

Мнениеот Гост » 19 Дек 2005, 17:07

най-малкото: щом работодателя счета, че има извършено нарушение на трудовата дисциплина трябва да поиска писмени обяснения от работника/служителя/ Ако не са му искани такива, приемайте и подписвайте заповедта за наказанието без страх.
Гост
 

Мнениеот Гост » 21 Дек 2005, 12:50

Да, точно така - чл.193, ал.2 - Когато работодателят предварително не е изслушал работника или служителя или не е приел писмените му обяснения, съдът отменя дисциплинарното наказание, без да разглежда спора по същество.
Дисциплинарно уволнение може да се налага за системни нарушения на трудовата дисциплина (чл.190, ал.1, т.3), а вашият отказ да работите извън работно време не представлява подобно нарушение.
КТ забранява извънредният труд и все пак го допуска - за довършване на започната работа, която не може да бъде извършена през редовното работно време - ако прекъсването й може да доведе до .... повреждане на машини и материали. В случая, подаръците не могат да бъдат причислени за такива.
Устната форма на заповедта за възлагане на извънреден труд не я прави недействителна, но съгласно чл.15 на НРВПО тя трябва да бъде
отправена 24 часа предварително, за да е законна и да има задължителна сила.
Работникът или служителят може да направи мотивиран писмен отказ, за който не може да бъде дисциплинарно наказан, докато не се установи, че неговият отказ е незаконен.
Гост
 


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 12 госта


cron