начало

Защо румънският Конституционен съд анулира изборите за президент Защо румънският Конституционен съд анулира изборите за президент

Отпуск при извънредно положение и непълно работно време

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Отпуск при извънредно положение и непълно работно време

Мнениеот malexandrova » 16 Апр 2020, 10:16

Ползване на платен отпуск при обявено извънредно положение и въведено непълно работно време от работодателя.

Здравейте,

Фирмата, в която работя, на основание Чл. 138а от Кодекса на труда въведе 4 часово работно време за периода от 01.04.2020 до приключване на извънредното положение.
Фирмата отказва да съкрати свои служители, но всячески ги поощрява да напуснат сами.
От 15.04.2020 фирмата ни „разрешава“ (не че сме искали отпуска) да ползваме 10 работни дни платен отпуск за 2020 г. на основание чл. 155 ал.4 от КТ (?).
Имам следните въпроси:
- При въвеждане на непълно работно време не трябва ли да има график на работата (по служители, дни, часове или др.)? Защото работодателят очаква да работим цял ден, но да получаваме половин заплата.
- Работата на 4 часов работен ден при извънредно положение като какъв трудов и осигурителен стаж ще се зачита?
- Щом сме на половин работен ден – значи ли, че за два работни дни (на 4 часа )ще се ползва един ден от платената отпуска?
- На каква база отпуската ще бъде заплатена – на база цялата заплата от март месец или на базата на половин заплата от април?

Благодаря предварително за отделеното време.
malexandrova
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 16 Апр 2020, 09:46

Re: Отпуск при извънредно положение и непълно работно време

Мнениеот jhoro » 16 Апр 2020, 12:10

Здравейте!
Първо - една молба! Преди да пуснете нова тема - прегледайте съществуващите. Това е вече ... не знам коя подред, всички свързани с отпуски, извънредно положение и т.н. И във всяка се обяснява едно и също.

Конкретно на въпросите, с уговорката - самите управляващи не са напълно наясно, какво и как. Факта, че министър Ананиев за няколко дни издаде три заповеди, всяка отменяща предишната ... Стана „тука има - тука нема“! С маски, без маски, с каски, с презервативи ...
Пълен ... цирк!
malexandrova написа:От 15.04.2020 фирмата ни „разрешава“ (не че сме искали отпуска) да ползваме 10 работни дни платен отпуск за 2020 г. на основание чл. 155 ал.4 от КТ (?).

Няма нужда да ви пита или разрешава!
Чл. 173а. (Нов - ДВ, бр. 28 от 2020 г., в сила от 13.03.2020 г. до отмяна на извънредното положение) (1) Когато поради обявено извънредно положение със заповед на работодателя или със заповед на държавен орган е преустановена работата на предприятието, на част от предприятието или на отделни работници и служители, работодателят има право да предостави платения годишен отпуск на работника или служителя и без негово съгласие, включително на работник или служител, който не е придобил 8 месеца трудов стаж.
(3) Времето, през което се ползва отпуск по ал. 1 и 2, се признава за трудов стаж.

malexandrova написа:При въвеждане на непълно работно време не трябва ли да има график на работата (по служители, дни, часове или др.)? Защото работодателят очаква да работим цял ден, но да получаваме половин заплата.

Щом е непълно работно време (4 часа) - ще работите толкова (максимум) и ще ви плащат за толкова!
malexandrova написа:Работата на 4 часов работен ден при извънредно положение като какъв трудов и осигурителен стаж ще се зачита?

За 1 ден трудов стаж се признава времето, през което работникът или служителят е работил най-малко половината от законоустановеното за него работно време за деня по едно или няколко трудови правоотношения.
За осигурителен стаж се зачита времето, през което работниците/служителите са работили при пълното законоустановено за тях работно време, ако са внесени или дължими осигурителните вноски върху полученото възнаграждение, но не по–малко от минималния осигурителен доход за съответната професия.
Тоест - трудовия стаж ще е броя на дните, а окуражителния - наполовина.
malexandrova написа:Щом сме на половин работен ден – значи ли, че за два работни дни (на 4 часа )ще се ползва един ден от платената отпуска?

Не. Работния ден си е един ден, без значение колко часа са работни. Отпуска също си е цял ден.
От понеделник до петък включително са 5 (пет) дни отпуск - нищо, че се работи 20 часа.
malexandrova написа:На каква база отпуската ще бъде заплатена – на база цялата заплата от март месец или на базата на половин заплата от април?

Чл. 177. (1) За времето на платения годишен отпуск работодателят заплаща на работника или служителя възнаграждение, което се изчислява от начисленото при същия работодател среднодневно брутно трудово възнаграждение за последния календарен месец, предхождащ ползуването на отпуска, през който работникът или служителят е отработил най-малко 10 работни дни.

malexandrova написа:Фирмата отказва да съкрати свои служители, но всячески ги поощрява да напуснат сами.

Изобщо не се „връзвайте“ на такива поощрения. После - в Бюрото по труда - ще ви бъде тъжно!
Чл. 54б. (3) Безработните лица, чиито правоотношения са били прекратени по тяхно желание или с тяхно съгласие ... получават минималния размер на паричното обезщетение за безработица за срок 4 месеца.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 22 госта


cron