начало

Възпитаниците на кои университети управляват съдебната власт Възпитаниците на кои университети управляват съдебната власт

сумирано изчислено работно време

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


сумирано изчислено работно време

Мнениеот Maghalena » 29 Ное 2007, 15:16

Здравейте,
Безпокои ме следният случай:
Въведено е сумирано изчисляване на работното време въз основа на чл. 142 от Кодекса на труда. Шефовете заплащат възнаграждение в размера, записан в трудовия договор- при 8 ч. работно време дневно и 40 ч. седмично, като за допълнително отработените часове по методиката на сумарното работно време разрешават на работниците да ползват допълнително почивни дни в същия размер. Първият ми въпрос е в случая законосъобразна ли е компенсация с допълнителна почивка, или следва да се приложи чл.262, ал. 1, т. 4 от Кодекса на труда, т.е. допълнително отработените часове да се заплащат с 50% увеличение на възнаграждението. В случай, че се окаже, че допълнително положеният труд се компенсира с допълнителни почивни дни в същия размер, ако работникът има да ползва допълнителни почивни дни като компенсация за допълнително положен труд, но трудовото правоотношене се прекратява, следва ли тези допълнителни дни да бъдат платени, и каква сума следва да му се заплати - нормалната работна заплата или се дължи и някакво увеличение?
Освен това, ако може да питам - съществува ли закон, в който са определени минимални прагове на работни заплати, които следва да заемат различните видове специалисти? Т.е., че една учителка например не може да получава минималната работна заплата?
Много благодаря на тези, които ще ми помогнат :) [/quote]
Maghalena
Младши потребител
 
Мнения: 12
Регистриран на: 29 Ное 2007, 15:00

Мнениеот nat » 30 Ное 2007, 14:12

Целта на въвеждането на сумирано изчисляване на работното време е именно недопускане на полагане на извънреден труд от работниците, който по-принцип е забранен вж. 143, ал.2 КТ. Това се постига, като се определи един отчетен период, който не може да бъде по-дълъг от 6 месеца. През този период така се разпределят работните часове и дни и почивикте посредством график на работа, та в края на периода да се получи като средна величина отработено от всеки работник време колкото са работните дни и часове за периода при подневно изчиславане на работонто време. При въвеждане на сумирано изчисляване на работното време работната смяна може да стигне до 12 часа, междудневната почивка до 12 часа, а междуседмичната от 36 до 24 часа при промяна на смените.
Ако в края на отчетния период даден работник е отработил повече от нормалната продължителност работното време при подневното му отчитане, надработеното се заплаща като извънреден труд.
Та на въпроса - в рамките на отчетния период редуването на работните и почивните дни трябва да е такова, че в края му да се получи средна величина на отработеното време, която е равна на нормалното продължителност на работното време за периода. И това есъщността на сумираното изчисляване на работното време да може чрез почивки в рамките на отчетния период да се компенсира отработеното вповече през друго време и да не се допуска извънреден труд.
При прекратяване на трудовия договор без да е завършил периода на отчитане, изработеното вповече време до момента на прекратяване на трудовото правоотношение се заплаща като извънреден труд с увеличение по чл.262, ал.1, т.4 КТ
nat
Потребител
 
Мнения: 189
Регистриран на: 11 Юли 2006, 16:52

Мнениеот Maghalena » 30 Ное 2007, 17:54

Много Ви благодаря :)
Maghalena
Младши потребител
 
Мнения: 12
Регистриран на: 29 Ное 2007, 15:00


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 51 госта


cron