начало

Прокуратурата призова ощетените в аферата BETL да дадат данни за вложените суми Прокуратурата призова ощетените в аферата BETL да дадат данни за вложените суми

Държавен служител

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Държавен служител

Мнениеот Мария » 20 Дек 2004, 16:25

Здравейте . Имам един за мен много сложен въпрос.
С държавен служител са прекратени служебните правоотношения от 2003г. В момента се води дело за възстановявянето му на работа. Минала е вече една година и лицето се колебае дали да не се пенсионира чрез частна фирма.
Въпросът е в това , може ли това да се отрази на делото и да попречи да се възстанови лицето на длъжност .
И вторият въпрос е как стоят нещата с обезщетенията.
Те по същото дело ли вървят или е необходимо да се води второ............
Моля дайте ми повече яснота по въпроса.

Благодаря на всички отзовали се на моя проблем.
Мария
 

Re: Държавен служител

Мнениеот лунатик » 20 Дек 2004, 18:03

За да се пенсионира (стига да има необходимите точки) не е необходимо да се ползва за посредник частна фирма. Може и сам да си комплектова документацията. Ако все пак го направи - това няма да се отрази на воденото дело - съдът ще преценява нещата към момента на уволнението.
За възстановяването на длъжност - може да се окаже пречка, ако не напусне своевременно фирмата. (но той вероятно ще е напуснал - нали ще се е пенсионирал вече).
За обезщетенията - и в ЗДС има срокове в които се заявява искане за присъждане на обезщетение (в КТ бе 3 годишен, а по чл.125 ЗДС - също е 3 години).
И тъй като производството за възстановяване в длъжност е административно, а пък имуществените спорове се разглеждат по общия ред, няма да е възможно в едно производство да се разгледа и иска за обезщетенията. За тях ще трябва да се върви по реда на ГПК.
лунатик
 

Re: Държавен служител

Мнениеот Мария » 20 Дек 2004, 23:06

А може ли да бъде възстановен като е вече пенсионер?
И още нещо , при пенсиониране се полагат обезщетения . Лицето е можело да се пенсионира , но ненадейно го съкращават .Сега решава да си подаде документите за пенсиониране и тогава, ако бъде възстановено на работа и вече е пенсионер тези обезщетения губят ли се ?

Благодаря още веднъж.
Мария
 

Re: Държавен служител

Мнениеот Георги Николов » 21 Дек 2004, 00:32

Мариия, ще изкажа едно друго становище на човек минал по този път. Считам, че трябва да се пенсионираш, ако разбира се отговаряш на изискванията, без да ползваш фирма, тъй като дохода, който получиш от фирмата за целия период на незаконното уволнение, ще ти бъде приспаднат от размера на обезщетението (10 брутни заплати на база последен пълен работен месец ). Т.е. хипотетично, ако ти се полага обезщетение в размер на 10 р.з. Х 1000 лв. = 10 000 лв. , а във фирмата си получила за 2 г. = 8000 лв. То обезщетенито ти възлиза на 2000 лв. или ти си работила във фирмата без пари. Моя съвет е:
- ако отговаряш на условието за пенсионира да си подадеш молба до РУСО без да чакаш изхода по делото;
- ако заповедта за УВО бъде отменена в двуседмичен срок (календарна седмица /един петък може да се счита за цяля седмица/) да се явиш на работното място и да подадеш молба за възстановяване на предишната длъжност;
- в молбата да поискаш (запази си входящият номер):
= да ти бъде изплатено обезщетение по член 104 от ЗДС - 10 бр. заплати, като декларираш, че не си работила на друго място - ако не ти ги изплати работодателя доброволно то обезщетението се дължи с лихви от момента на това искане;
= да ти бъде признат полагаемия платен годишен отпуск за времето на незаконното УВО.
Придобиването право на пенсия е правно основание за прекратяване договора по служебни правотношения, а не самото получаване на пенсия.
Получаването на обезщетения при пенсиониране се полага само веднъж и не зависи от това по чия инициатива се прекратява договора по служебни отношения така, нищо не губиш и стига да не те увлнят дисциплинарно следва да си получиш обезщетенията.
Георги Николов
 

Re: Държавен служител

Мнениеот лунатик » 21 Дек 2004, 01:12

г-н Николов,
Вие сигурно сте преминали по този път и сигурно сте натрупали опит (горчив) при неговото преминаване. Но не прилагайте своя опит 1:1 към случаи подобни на Вашия..
Защото всеки случай е различен.
Та не съм съгласен с Вашия извод: "Придобиването право на пенсия е правно основание за прекратяване договора по служебни правотношения...".
Това не е правно основание - това е правна възможност. Все пак органа по назначението може да се възползва от тази възможност, но може и да я пренебрегне.
Това е видно от условията на които трябва да отговяря едно лице за да бъде назначен като държавен служител - в чл.7 ЗДСл.Та там няма ограничаващо условие: лицето да не е пенсионер. Какъв е извода? Няма пречки за държавен служител да бъде назначен пенсионер.
Та от оттук - придобиването на право на пенсия не поражда задължение за органа на назначаване за уволнение на това лице.
----------
P.S. Молба за възстановяване не се пише. Какво означава молба? Не означава ли, че е наистина това е молба, която началника може да уважи, но може и да не уважи?
Просто се извършва"явяване" с намерение да се започне изпълнение на служебните правоотношения. (виж чл.122 ЗДСл.). Пък ако не бъде допуснат - има други членове от закона.
лунатик
 

Re: Държавен служител

Мнениеот Георги Николов » 21 Дек 2004, 16:34

Напълно съм съгласен със становището на лунатик, но и аз не съм твърдял, че пенсионер не може да бъде държавен служител. Идеята за молбата е само да бъде намерен начин да се направи искане за заплащане на обезщетенията.
Георги Николов
 

Re: Държавен служител

Мнениеот Мария » 23 Дек 2004, 18:54

Съвсем се обърках.
Исках да знам, ако лицето се пенсионира сега , то при възстановяване на работа ще му изплатят ли обезщетенията , полагащи се при пенсиониране?
Мария
 

Re: Държавен служител

Мнениеот Георги Николов » 23 Дек 2004, 19:25

Според мен ДА
Георги Николов
 

Re: Държавен служител

Мнениеот аноним » 29 Дек 2004, 09:09

Добре е все пак да се напише "молба за възстановяване" - и аз го казвам от горчив опит! Напишете си я, поискайте да я заведат в деловодството, запазете си входящия номер! Така поне е сигурно, че няма да имате проблеми с доказване на факта кога сте се явил на работа!

лунатик написа:

> г-н Николов,
> Вие сигурно сте преминали по този път и сигурно сте натрупали
> опит (горчив) при неговото преминаване. Но не прилагайте своя
> опит 1:1 към случаи подобни на Вашия..
> Защото всеки случай е различен.
> Та не съм съгласен с Вашия извод: "Придобиването право на
> пенсия е правно основание за прекратяване договора по служебни
> правотношения...".
> Това не е правно основание - това е правна възможност. Все пак
> органа по назначението може да се възползва от тази възможност,
> но може и да я пренебрегне.
> Това е видно от условията на които трябва да отговяря едно лице
> за да бъде назначен като държавен служител - в чл.7 ЗДСл.Та там
> няма ограничаващо условие: лицето да не е пенсионер. Какъв е
> извода? Няма пречки за държавен служител да бъде назначен
> пенсионер.
> Та от оттук - придобиването на право на пенсия не поражда
> задължение за органа на назначаване за уволнение на това лице.
> ----------
> P.S. Молба за възстановяване не се пише. Какво означава молба?
> Не означава ли, че е наистина това е молба, която началника
> може да уважи, но може и да не уважи?
> Просто се извършва"явяване" с намерение да се започне
> изпълнение на служебните правоотношения. (виж чл.122 ЗДСл.).
> Пък ако не бъде допуснат - има други членове от закона.
аноним
 


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 42 госта


cron