начало

Kакво означава победата на Тръмп за Европейския съюз и НАТО Kакво означава победата на Тръмп за Европейския съюз и НАТО

Прекратяване на трудов договор

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Прекратяване на трудов договор

Мнениеот julia6 » 08 Фев 2007, 13:33

Лице подава предизвестие едномесечно,тъй като в договора не е фиксирано друго на 21.11.06г. за прекратяване по чл.325т.1 по взаимно съгласие, считано от 22.12.06г. На 29.11.06г. излиза в болнични. На 27.12. изтичат болничните и се явява за получаване на тр.книжка и заповед за прекратяване. Работодателят казва, че е пуснато уведомление в НОИ за прекратяване и договорът е прекратен, но отказва да даде документите, защото твърди, че има непредадени документи. Започва ходене по мъките, защото собствениците твърдят, че е МОЛ и че много неща се водят на отчет. Има подписана дл.характеристика от лицето, но не е връчена. Никъде няма упомената точно за какво отговаря, но въпреки всичко лицето се явява няколко пъти на място за предаване, като на няколко пъти или счетоводителя отсъства, или на собствениците не им е удобно или все такива причини, изобщо пълна подигравка, да не говорим за отношението.Въпросът ми е:Защо са прекратили тр.правоотношение, като е могло да удължат срока на предизвестието, за да се предадат документите, как се доказва, че едно лице е МОЛ и могат ли след два месеца да задължат лицето да отиде да предава, като на практика, те вече не са работодатели?
julia6
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 08 Фев 2007, 12:58

Мнениеот Julyan » 08 Фев 2007, 15:00

Първо да Ви посъветвам да проверите в НОИ дали действително е подадена информация за прекратяване на трудовия договор. Това- с оглед да не би договорът да не е прекратен, доколкото разбирам лицето няма връчена заповед за това, и да го манипулират като го заплашат дори с дисциплинарно уволнение. Дори и да има подадено такова уведомление работодателят може с код "корекция" да отмени тази информация и лицето да не може да докаже, че е налице "взаимно съгласие", тъй като няма писмено предоставено волеизявление на работодателя в тази насока.
Освен това не давате информация как са се развили събитията през м-ц януари.
Второ- "потърпевшият" може да отиде веднага до съответната РИТ /инспекция по труда/ при положение, че действително е налице такава информация за прекратяване на трудовия договор и да подаде сигнал за непредоставяне на трудова книжка и заповед за освобождаване.
По отношение статуса на МОЛ не е от значение дали изрично в трудов договор или длъжностна характеристика пише, че съответният работник или служител събира, съхранява, разходва, управлява или се разпорежда с материални ценности или документи. От значение е действителното положение, а то се установява не само по документален път.
Що се отнася до прилагането на чл. 326, ал.3 от КТ същият се прилага не при прекратяване на трудовото правоотношение по взаимно съгласие, а при прекратяването на същото с предизвестие и удължаването може да стане преди самото прекратяване на договора. След прекратяването това е неприложимо, тъй като освободеният няма статута на служител и не е зависим от работодателя. Последният не може да се разпорежда с времето на бившия си подчинен. Имала съм няколко случая в тази насока. В единият от тях Министърът на образованието беше освободил директор на държавно училище преди последният да предаде съхраняваната от него документация и материални ценности /да не говорим, че предварително беше предупреден да не го прави, но юристите му не видяха в това нещо смущаващо/. След това директорът отказа да предава каквото и да било и да присъства на описи без да му се заплати изгубеното време и се наложи да се сключи граждански договор за периода на приемането- предаването. При всички случаи приемането и предаването между стария и новия служител не следва да става безвъзмездно за някоя от страните и всеки има право да търси материален еквивалент за положения труд.
Julyan
Потребител
 
Мнения: 556
Регистриран на: 06 Яну 2007, 09:22


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 27 госта


cron