начало

Прокуратурата призова ощетените в аферата BETL да дадат данни за вложените суми Прокуратурата призова ощетените в аферата BETL да дадат данни за вложените суми

Трудово възнаграждение и комисионна

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Трудово възнаграждение и комисионна

Мнениеот Гост » 24 Яну 2006, 18:52

Здравейте!
В момента водя дело за неизплатено трудово възнаграждение.
По време на действието на трудовия ми договор освен трудово възнаграждение ми се дължеше и комисионна по сключени договори за реклама /която ми е изплащана/. Разбрах , че е взето решение от работодателя, получената от мен комисионна през месеците , за които ми се дължи трудовото възнаграждение да се приспадне от дължимата сума!?! Адвокатът ми ме успокоява, че това решение изобщо не може да ми навреди /то е взето след прекратяването на трудовия ми договор/, но аз все пак се притеснявам! Моля за информация, възможно ли е по този начин да не ми бъде присъдено дължимото трудово възнаграждение?
Гост
 

Мнениеот culpa_lata » 24 Яну 2006, 20:08

Въпросът Ви е малко неясен, но ще опитам да Ви отговоря:
1. Касае се, до колкото разбирам, за две различни правоотношения - трудово и гражданско, претенциите по които в едно производство не могат да се разглеждат, защото трудовите спорове се разглеждат по отделен и особен ред. Следователно възраженията на работодателя, свързани с гражданското правоотношение към трудовия спор ще са неотносими и непротивопоставими. Ако бившият Ви работодател смята, че комисионната за рекламна дейност Ви е недължимо платена, следва да предяви отделен иск по общия ред, с който да иска връщането й.
2. КТ изричто определя в кои случаи и какви удръжки от трудовото възнаграждение могат да се правят от работодателя. Основен принцип в трудовото право, е че с трудово възнаграждение не може да се прихваща. Изключенията са винаги изчерпателно изброени.
Според мен няма защо да се безпокоите.
culpa_lata
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 19 Яну 2006, 18:22

Мнениеот Гост » 25 Яну 2006, 10:54

Благодаря Ви сърдечно! :D
Гост
 


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 39 госта


cron