mushushu написа:Здравейте, ще бъда благодарна на всички, които откликнат. Очакваме изпит по гражданско право - обща част. В тази връзка знаете как се носят различни истории и аз имам нещо: ако Ви зададат следния въпрос: Отивате в магазин Х, вземате стока У и се нареждате на образувалата се опашка. За какъв договор става въпрос?
БЛАГОДАРЯ ПРЕДВАРИТЕЛНО!!!
Към момента, към който висвате на опашката, все още смятам, че не е налице договор, тъй като нямате задължения, напр. да платите и във всеки момент можете да завиете обратно към щанда и да върнете взетата вече стока или да я подмените с друга от същия или различен вид.
Не мисля, че тук отношенията са като при предварителен договор, тъй като при него, съгласно чл. 19, ал.3 ЗЗД всяка от страните може да създаде отношения като при краен договор /отмятам на страна факта, че едва ли някой ще тръгне на предявява иск при такава ситуация, просто считам, че такова право на иск не възниква въобще, поради липсата на предварителен договор/. Основните задължения на страните по предварителния договор е да сключат окончателен такъв, а тук, вярвам ще се съгласите, такива ангажименти не са налице.
Излагайки стоката си в магазина продавачът отправя едно предложение за сделка, което може да бъде прието от купувача в момента не на натоварванате она стоката в количката, а в момента на разплащането, тъй като във всеки момент до този, клиентът може да се откаже от сделката.
Съгласявам се, че продавачът е обвързан от направеното от него предложение, тъй като ако аз си натоваря зелките и марулите имам правото да искам да си ги откарам в къщи, ако заплатя предварително обявената за тях цена.
"Все пак продължавам да мисля (или поне да се опитвам ), че
предаването на вещта и плащането на цената са изпълнение на вече сключеният договор за покупко-продажба. С излагането на стоката в магазина търговеца е направил всичко необходимо за сключването на сделката – остава купувачът да се съгласи....... А той се съгласява като си я вземе. В този момент. И чака да изпълни своето задължение да плати цената. На опашката."
Ако предаването на вещта и заплащането на цената са само елемент от изпълнението на договора, какво Ви кара да смятате, че имате такъв договор налице в предходен момент? Ако наистина имахме договор, който да се счита за сключен когато си подберете стоката и се наредите на опашката то поради каква причина имате право едностранно и по всяко време да се откажете от него? Нали съгласно ЗЗД, 20а. "Договорите могат да бъдат изменени, прекратени, разваляни или отменени само по взаимно съгласие на страните или на основания, предвидени в закона.". Също така ако имахте налице вече сключен договор щяхте да сте абсолютно задължен да платите цената и да си откарате салатата, но вярвам няма да има възражения по идеята, че такъв ангажимент също не възниква. Ако имате договор, който да е вече налице, какви са задълженията на клиента по него? Нали покупко- продажбата е двустранен договор?
Просто самото волеизявление на клиента се изразява пред представителя на насрещната страна /касиерът, да речем/ в момента, в който плащате. Не ми се струва за приемане простото волеизявление от типа на "аз купувам тази стока", просто самото волеизявление се изразява с конклудентното действие на плащането.
Издаването на касовата бележда е доказателство за изпълнението на задължението и за сключването на самия договор, но не и форма на същия.
Всичко е договор, когато става въпрос за двустранна сделка, независимо от неговия "размер", не виждам по този въпрос да има съществен спор. Дали договорът ще да е реален или консенсуален все си е договор.
По примера на адв. Николов с бозата
- има си достатъчно ясни дефиниции в ЗЗП, връщали сме стоки с касови бележки без проблем, колкото и това да не е приятно да магазинера.